Sinised banaanid üllatasid teadlasi

24. oktoober 2008, 11:29

Kui banaan küpseb, muutub see kollaseks.
Kui aga banaani küpsemist jälgida ultraviolettvalguse all, muutub see
helesiniseks, avastati uues uurimuses.

Banaanide sinise helenduse avastasid Austria Innsbrucki ülikooli ning New Yorgis asuva Columbia ülikooli teadlased. Teadlased usuvad, et tekkiv värvus on seotud banaanide küpsemise käigus toimuva klorofülli lagunemisega ning et see võib aidata valgusspektri ultraviolettosa nägevatel loomadel aru saada, kas vili on küps, kirjutas LiveScience.

Klorofüll on taimedes leiduv roheline pigment, mis võimaldab päikesest fotosünteesi abil energiat saada. Kui banaan küpseb, hakkab klorofüll lagunema ning lagunemisproduktid kogunevad banaanikoorde. Ultraviolettvalguse all on need produktid fluorestseeruvat sinist värvi.

"Üllataval kombel pole keegi seda varem märganud,” ütles uurimisrühma juht Bernhard Kräutler Innsbrucki ülikoolist. Enne ajakirja Angewandte Chemie 10. oktoobri numbris avaldatud uurimust oli fluorestseeruvaid klorofülli laguprodukte leitud vaid kõrgemates taimedes ning nende eluiga oli lühike. Kuigi ka banaanide sinine värvus küpsemise käigus väheneb, on avastatud ainevahetusproduktid ebatavaliselt pikaealised.

Selle põhjuseks võib olla üks banaani koores leiduv laguprodukt, mille teadlased ka kindlaks tegid. Sellel varem tundmata klorofülli laguproduktil on fluorestseeruvatele produktidele stabiliseeriv mõju.

Miks klorofüllil toimub lagunemine banaanis teistest taimedest erinevalt, on teadlastele praegu mõistatuseks. Kräutleril on aga mõned hüpoteesid.

"Erinevalt inimestest näevad paljud banaane söövad loomad valguse ultraviolettlainepikkuses,” ütles ta. „Banaani vilja sinine valgus võib signaliseerida neile vilja küpsust.”

Teiseks võimaluseks on, et klorofülli stabiilsed laguproduktid on banaanile vajalikud, kuna hoiavad vilja kauem elujõulisena, selgitas Kräutler.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing