Tõnis Oja • 26. oktoober 2008 kell 22:00

Orkaan vaibus lõpuks reede õhtuks

Kui reede pärastlõunal, mil Euroopa suuremad aktsiaturud olid kukkunud 10 protsenti, tundus, et saabumas on finantskriisi üheksas laine, siis vaatamata USA aktsiaturgude enam kui kolmeprotsendilisele kukkumisele võib öelda, et reede õhtuks orkaan siiski vaibus.

Tegemist oli Dow Jonesi tööstuskeskmise 17. enam kui 300punktilise liikumisega alates investeerimispanga Lehman Brothers sisulise kokkukukkumisest septembri keskel. Reedel langes maailma enimjälgitav aktsiaindeks 312,3 punkti ehk 3,59 protsenti.

Reedehommikune Tokio börsi 8,3- ja Hongkongi 9,6-protsendiline kukkumine oli sisuliselt päev varem USA aktsiaturgudel pihta hakanud languse jätk.

Müügilaine tormas tuulispasana lääne suunas ning USA aktsiaturgude-eelne Dow Jonesi tööstuse tulevikutehingute (futuuride) 550punktiline ehk maksimaalselt lubatud kukkumine oli kurjaendeline. Tulevikutehingud võimaldavad teha panuseid aktsiaturgude liikumisele tulevikus.

Kuid päev lõppes nii, nagu mulle tundub, et juhtub lõpuks terve finantskriisiga - peasüüdlane pääseb kõige kergemalt.

USA kinnisvarakriisist alguse saanud globaalse finantskriisi suurimaks kannatajaks oli ja ilmselt jääbki olema Venemaa, mille RTS indeks kukkus reedel pea 14 protsenti.

USA aktsiaturgude katastroofi ärahoidmiseks piisas vaid ühest positiivsest makromajanduslikust uudisest - olemasolevate eluasemete müügi üllatuslik kasv septembris.

Veel üks näide selle kohta, et emotsioonid on laes.

Hetkel kuum