Inimene süütab tuld juba 790 000 aastat

27. oktoober 2008, 11:18

Uue uurimuse kohaselt suutsid inimesed tuld
süüdata juba 790 000 aasta eest. See oskus on oluline tegur, mis lubas inimestel
Aafrikast välja uusi maid avastama minna.

Jordani jõe äärest Iisraelist leitud ränikivi tükid viisid Iisraeli Heebrea ülikooli arheoloogid järelduseni, et neid kive kasutanud inimesed pidid olema omandanud tulesüütamise oskuse, kirjutas Reuters.

Ka varasemad uurimused on kinnitanud, et inimene suutis sel ajal tuld ühest kohast teise viia, kuid seekordne uuring näitab esmakordselt, et inimesed mitte ainult ei kandnud tuld näiteks süte või põlevate okstega ühest kohast teise, vaid suutsid seda ka süüdata. Seega ei sõltunud nad tule süütamisel enam juhuslikest pikselöökidest, mis andis neile vabamad käed ringi liikumiseks.

Teadlased uurisid kahtteist arheoloogilisi leide sisaldanud kihti Gesher Benot Yaaqovis Põhja-Iisraelis. Uurimus avaldati ajakirjas Quaternary Science Reviews.

“Andmed näitavad, et tuld kasutati samas kohas korduvalt ja kontrollitult ning inimesed polnud looduslikest tulekahjudest sõltuvuses,” ütles arheoloog Nira Alperson-Afil.

Teadlaste sõnul kasutasid inimesed tule süütamiseks ränikivi, ehkki täpne meetod ei ole selge. Kuna leid asub Jordani jõe kaldal, mis asub Aafrika, Aasia ja Euroopa sõlmpunktis, on see teadlaste sõnul tunnistuseks, et inimesed polnud sel ajal enam paiksed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2008, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing