Teaduslik ime: sündis valge ninasarvik

27. oktoober 2008, 11:13

Esimest korda ajaloos teatasid teadlased
valge ninasarviku sünnist, kes eostati külmutatud spermaga. Isane ninasarvik
sündis 22. oktoobril Budapesti loomaaias. 2007. aasta juunis viljastasid
teadlased tema ema, valge ninasarviku nimega Lulu, külmutatud spermaga.

Ninasarvikubeebi kaalus 45 kilo. Ta on hea tervise juures ning ema võttis ta omaks. Looma sünd on „oluline edusamm liikide säilimises ja bioloogilise mitmekesisuse säilitamises”, ütles üks viljastamise läbi viinud teadlastest Robert Hermes.

Eduloost kirjutatakse teadusajakirja „Theriogenology” viimases online-numbris. Esimest korda ajaloos suutsid teadlased valge ninasarviku edukalt viljastada külmunud seemnevedelikuga, mida hoiti kolm aastat –196 kraadi juures vedelas lämmastikus, kirjutas LiveScience.

Isaks on 38-aastane Inglismaal elav Simba. Teadlased pöördusid vana ninasarviku poole pärast seda, kui kaks nooremat isast Colchesteri loomaiast järglaste saamisel ebaõnnestusid. Nende üllatuseks olid Simba seemnerakud terved ja elujõulised ning seetõttu otsustati neid vedelas lämmastikus säilitada.

Sperma külmutati uue sügavkülmutamistehnoloogiaga, mis sobib eriti hästi vabalt elavate loomade seemnevedeliku jaoks. “See teaduslik edusamm võimaldab meil ninasarvikute arvu suurendamist nende säilitamiseks sooritada lihtsamini: saame tuua loomaaeda uut geneetilist materjali ilma ninasarvikuid endid transportimata,” ütles Hermes. „Tulevikus saavad eksperdid metsikud ninasarvikud uinutada, koguda neilt seemnevedelikku, külmutada see ning kasutada seda loomaaialoomade viljastamiseks. See on liigi säilitamise jaoks väga oluline.”

Põhja valge ninasarviku populatsioonid võiksid uuest meetodist eriti palju võita, kuna looduses on alles vaid kolm või neli looma ning loomaaedades veel kaheksa. Uue meetodi abil on lootust liik siiski säilitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2008, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing