SEB raudkindel fondiinvesteering sai hoobi

Piret Reiljan 28. oktoober 2008, 00:00

SEB kirjeldab Likviidsusfondi kui võimalust investoritele, kellele ei meeldi suuri riske võtta ning kes soovib oma raha lühiajaliselt investeerida. "Fond paigutab raha peamiselt madala krediidiriskiga emitentide võlapaberitesse, kommertspaberitesse ja krediidiasutuste hoiustesse," seisab fondi tutvustuses.

"Mina olen aru saanud, et minu jaoks on Likviidsusfond ohutu investeering," rääkis pikaaegne Eesti Panga nõukogu esimees Mart Sõrg, kes omas juunikuu lõpu seisuga üle 0,5 miljoni krooni eest Likviidsusfondi osakuid. "Kui minu raha on vähenenud, siis on pank mind eksitanud, kuna sellisest riskist pole mulle teada antud, et mu investeeringu põhiosa võiks väheneda." Praegu Tartu Ülikooli ettevõttemajanduse instituudis emeriitprofessorina leiba teeniv investor lubas mitte rabelema hakata, kuid tal tekkis soov oma kontot vaadata ja olukorda nõustajatega arutada.

SEB teatas eile pressiteate vahendusel, et seoses erakorralise olukorraga rahvusvahelistel võlakirjaturgudel otsustati ligikaudu 1,5 miljardi kroonini ulatunud Likviidsusfondi varad konservatiivsemalt ümber hinnata. Ümberhindluse tulemusena lõigati üle 3000 fondi paigutanud investori portfelli väärtusest maha enam kui 13 protsenti. Põhiosa kaotusest saadi kolme Islandi panga võlakirjadesse tehtud investeeringute allahindamisest.

SEB Varahalduse juhatuse liikme Sven Kunsingu sõnul on neil Islandi pankadega seotud investeeringud praeguseks nulli hinnatud. "Suurim oli ja on siiani Kaup?ing. Ametlikult nad pankrotis pole, kuid nende võlakirjadele praktiliselt järelturg puudub."

Suurem osa allahindlusest on Kunsingu sõnul seotud stressisituatsiooniga võlakirjaturgudel. Väga suured ja tuntud institutsioonid kauplevad kaks kuud tagasi uskumatuna tundunud hinna- ja tootlusetasemetel, lisas investeerimisspetsialist.

Kunsing uskus, et praeguses turusituatsioonis näitab allahinnatud portfell õiget hinnataset. Samuti andis pank teada, et portfelli jäänud ettevõtted usutavasti pankrotti ei lähe ning toovad raha tagasi.

Investoritel on aga hirm naha vahel ning lisaks fondi osakute müügile kaalutakse koguni pangavahetust.

"Arvame, et selline ootamatu konservatiivsus, millele pank viitab, võib kaasa tuua mitmete klientide poolt hoiuste välja viimise SEBst ning ka linn võib võtta kaalumisele oma kontsernikonto viimise teise panka," ütles Tallinna linna finantsdirektor Katrin Kendra, kes oli linna rahast Likviidsusfondi paigutanud 70 miljonit krooni. "Kuna panga senise info kohaselt on Likviidsusfondi näol tegemist pea riskivaba vahendiga, mis on mõeldud vabade rahavoogude efektiivsemaks juhtimiseks, olles alternatiiv panga nõudmiseni ja lühiajalistele hoiustele, võib sellist pangapoolset käitumist klientide suhtes pidada ebaprofessionaalsuseks," lisas Kendra pahaselt.

Ehitusfirma ASi Megaron-E suuromanikku Aivo Marki tabas uudis investeeringu väärtuse kukkumisest nagu välk selgest taevast. "Minu jaoks on see äärmiselt suur uudis. Ma ei oska midagi öelda, hakkan SEBsse helistama ja uurima. Just reedel olin kliendihalduriga koos ja siis polnud sellest sõnagi juttu," imestas Mark.

Ida-Virumaal asuva Aseri vallavanem Urve Takjas on fondiosaku väärtuse langusest kuuldes aga rõõmus. Igal aastal on nad hoidnud 1-2 miljonit krooni valla sääste just SEB Likviidsusfondis. "Just tänavu me üle pika aja ei paigutanud sinna raha, kuna praegu on raskem aeg. Siis läks meil ju hästi," ütles Takjas.

Likviidsusfondiga sarnast fondi Swedbankis haldav Fabio Filipozzi kinnitas, et nende rahaturufondi investeerimisstrateegia on konservatiivne. "Meil ei ole vajadust vara alla hinnata ja suudame kolme päeva jooksul lunastada kõik fondiosakud nominaalväärtusega 1000 krooni," ütles ta.

Filipozzi sõnul kinnitas finantsinspektsioon neile just eile, et teistel Eesti fondidel pole vajadust varade ümberhindluseks.

SEB Likviidsusfondi juhi Ene Õunmaa sõnul tuli lõviosa varade enam kui 13% allahindlusest kolme Islandi panga võlakirjadest.

Fondijuhi sõnul on osakuomanikud rahulikud ja soovi korral on võimalik kiiresti osakud rahaks vahetada.

Miks otsustasite sellise järsu konservatiivse ümberhindamise teha?

Põhjuseks on erakorraline olukord turgudel. Pärast Lehman Brothersi pankrotti ei peegeldanud hinnad võlakirjaturgudel enam varade tegelikku väärtust. Ka väga kõrge reitinguga võlakirjade realiseerimishinnad turul on oluliselt madalamad nende arvestuslikust turuväärtusest. Likviidsuse tagamiseks on hinnatud portfelli investeeringud kiirmüügi väärtusesse, kuna üksnes see võimaldab investorite võrdset kohtlemist. Tasub tähelepanu pöörata, et varade hinna taastumisel tõuseb ka osaku puhasväärtus.

Millised konkreetsed investeeringud sellise allahindluse põhjustasid?

Suurimad üksikud ümberhindlused on tehtud Islandi pankade võlakirjadele. Enne ümberhindlust moodustasid Kaup?ingi, Glitniri ja Landsbankiga seotud eurovõlakirjad ligikaudu 3,8% fondi mahust. Kaup?ingi ja Landsbankiga seotud võlakirja hindas SEB Varahaldus järelturu puudumise tõttu nulli. Glitniri võlakirja puhul oli võimalus võlakiri kiiresti järelturul realiseerida. Ülejäänud ümberhindlused on seotud portfelli hindamisega reaalsetele kiirmüügihindadele praeguses turusituatsioonis.

Investori seisukohalt näib ebaõiglane selline ränk allahindlus järsku teha. Miks mitte jupikaupa jooksvalt, et investorid oleksid jõudnud soovi korral raha välja võtta?

Pärast pikki konsultatsioone fondi audiitoritega otsustasime mitte ajatada Islandi pankadega seotud väärtpaberite ümberhindlusest turuhinnale tekkinud kahjumit. Leiame, et niisuguse kahjumi ajatamine suhteliselt pikale perioodile pole kooskõlas investorite ootuste ja huvidega.

Kas investorid on juba tagajalgadel? Millist tagasisidet olete saanud?

Osakuomanikud on uudise rahulikult vastu võtnud. Kuna pärast ümberhindlust kajastab portfell fondi varade väärtust reaalsete kiirmüügihindadega, siis on portfell väga likviidne ja klientide soovil on võimalik varad kiiresti realiseerida. Juhul, kui klientidel pole vajadust oma positsiooni realiseerida, puudub ka fondil vajadus kiirmüügihindadega müüa.

Mida julgete soovitada investoritele, kes seni on hoiustamisele eelistanud väidetavalt vähese riskiga Likviidsusfondi?

Likviidsusfondi riskid on tõesti madalad, kuid nagu iga fondiga kaasneb ka selle investeeringu puhul risk. Erakorralises turusituatsioonis on see risk kahjuks realiseerunud ja SEB Varahaldusel ei olnud võimalik jätkata fondi puhasväärtuse stabiilsena hoidmist.

Milline olukord on teiste SEB fondidega, kas olete ka teisi konservatiivselt ümber hinnanud ja mis mahus?

SEB Varahalduse hallatavad teised fondid töötavad teistel alustel. Turuhinna muutused kajastuvad fondiosaku hinnas igapäevaselt.

Millist käekäiku SEB Likviidsusfondile edasi ootate?

Fond jätkab oma tavapärast tegevust. Kuni fondiosaku hind on alla nimiväärtuse, lisandub intressitulu fondiosaku hinnale. Intressitulu väljamaksmine jätkub tavapärases korras pärast osakuhinna jõudmist nimiväärtuseni (100 krooni). Tänase seisuga on fondi portfelli keskmine tootlus lunastuseni 13,73%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing