SEB riskivaba fond? Khm-khm

ÄP 28. oktoober 2008, 00:00

Vara rõõmustasime, kui kuulsime, et Rootsi pangad on mõelnud välja ulatusliku päästeplaani ning meie raha oleks justkui kindlas kohas. Nüüd näeme, et ebameeldivad üllatused finantskriisis pole lõppenud ning me pole sugugi nii puutumatud.

SEB Likviidsusfondist haihtus üleöö 200 miljonit krooni, sest pank hindas varad ümber ning jättis kahju investorite kanda.

See näitab, et ka kõige kindlamana tundunud fondid on võtnud riske, millest investorid on jäetud teavitamata.

Sisuliselt pidi SEB Likviidsusfond olema sama kindel nagu hoius. SEB ise reklaamis fondi kui ülimalt konservatiivset hoiustamisvõimalust investorile, kellele ei meeldi suuri riske võtta. Fond "paigutab raha peamiselt madala krediidiriskiga emitentide võlapaberitesse, kommertspaberitesse ja krediidiasutuste hoiustesse", seisab fondi reklaammaterjalides.

Investoritele kinnitati korduvalt, et siin ei saa nad raha kaotada. See lubadus, mis meelitas fondi raha panema muu hulgas ka omavalitsusi, osutus liivale kirjutatuks. Nädalavahetusel hindasid Likviidsusfondi juhid fondi osakute väärtuse 13% võrra madalamaks. Tuli välja, et Islandi pankade võlakirjad moodustasid fondi mahust ligi 4%. End ülikonservatiivsena reklaamiv fond paigutas raha rämpsvõlakirjadesse.

Uudis konservatiivse fondi väärtuse ümberhindamisest ja kahjude jätmisest investorite kaela kahandab usaldust meie pankade ja eelkõige SEB vastu. Üllatujate seas oli ei keegi muu kui Eesti Panga endine nõukogu esimees Mart Sõrg. "Mina olen aru saanud, et minu jaoks on see Likviidsusfond ohutu investeering," tunnistas Tartu Ülikooli emeriitprofessor Äripäevale. Kui juba pikaaegse keskpanga nõukogu esimehe raha haihtub fondis, mida ta pidas panka usaldades riskivabaks, siis tavainvestorile saadab see ehtsa sukasääresõnumi.

Äripäev kirjutas juba suve hakul, kuidas pensionifondid on panustanud kohalike kiirlaenu- ja kinnisvaraäride rämpsvõlakirjadesse. Siis teatas SEB Varahalduse juht Ene Õunmaa, kelle juhitavalt fondilt nüüd investorid petta said, et oleme sõna "rämps" liiga kergelt kasutanud.

Nüüd on finantskriisi piits meie fonde laksanud ja investorid on näinud, kuidas veel hulk võlakirju üleöö rämpsuks on muutunud. Hoopis meie pangad on sõna "konservatiivne" liiga kergelt kasutanud. See ei takista SEBd üritamast asja tühisena näidata. Pank teatab: "Fondi osakuomanikke on 3161, mis moodustab 0,4% SEB Panga klientide koguarvust." Me ei pea tühiseks fakti, et SEB on petnud investorite usaldust, pakkudes riskantset investeeringut riskivabana.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing