Romet Kreek • 28. oktoober 2008 kell 22:00

Jaapani näide kohutab

Jaapani investoritel on põhjust olla murelik. Veerandsaja aastaga elati läbi meeletu kinnisvara-, börsi- ja majandusbuum, mis päädis kaosega ning väga laias ulatuses börsi külgsuunas liikumisega.

Põhjusi, mis peaks tõusva päikese maa investoreid mõtlikuks tegema - on mitu. Meilgi ülipopulariseeritud "osta ja hoia" strateegia ei ole juhtiva aktsiaindeksi näite varal toiminud.

Samas ei saa öelda, et Jaapani börs ei oleks pakkunud väga häid investeerimisvõimalusi. Kuid see oleks eeldanud millegi alusel raske otsuse langetamist ja müüki ning hiljem tagasiostu. Seega passiivne raha sissetagumine investeeringuteks ei õigustanud end.

Ometigi on sellest õppida. Graafikul on ka teine joon ehk investeeringuteks sissemakstud raha. Oletame, et investor oleks investeerinud vaid poole sellest summast börsile ja oleks poole hoiustanud. Sellisel juhul oleks hoiuseintressid seda teist joont ehk sisemakstud osa järsemaltki kasvatanud ja kokkuvõttes kogu rahapaigutuse joont silunud.

Ma olen pikka aega imestanud strateegide ja analüütikute jutu üle, et jaapanlastel on palju raha hoiustel ja see jõuab lõpuks börsile. Aga ei ole jõudnud - ja ilmselt heal põhjusel.

Investeeringuid tuleb hajutada - lisaks aktsiatele näiteks hoiuseid tehes. Ning jaapanlased otsisid riskide hajutamiseks ka investeerimisvõimalusi mujal maailmas.

Aga Jaapan on selle aja jooksul palju muutunud. Võtame näiteks Jaapani aktsiaturu 1995. aasta augustis, mil Nikkei oli 18 118 punkti. Tipp oli selleks ajaks juba ammu möödas.

Financial Times kirjutas sel ajal ühe huvitava ütluse. Kuidas saab Jaapani aktsiaturu hinna ja kasumi suhet 40 odavaks pidada? Maakler vastas, et aga see on ju Jaapan. Jaapan on teistsugune - kõik ju teavad seda.

Kui tollase ettevõtte kasumi alusel oleks kulunud 40 aastat, et teenida investeeringu väärtus ettevõtete kasumi näol tagasi, siis nüüd on suhtarvuks 9,1.

Jaapani aktsiaturg on hinnatud madalamalt kui ettevõtete raamatupidamisväärtus. See info ei ole mõeldud soovituseks ummisjalu Jaapani börsile investeerimiseks.

Lihtsalt - ega keegi ei tea, milliseks kujuneb suvaliste aktsiaturgude või kogu maailma aktsiaturgude liikumine.

Halvimal juhul võib toimuda sama mis Jaapaniga. Seega, ärge jääge lootma vaid sellele, et aktsiad või fondid aitavad kapitali koguda, vana hea lihtne hoiustamine võib kah osa tööd ära teha.

Hetkel kuum