28. oktoober 2008 kell 22:00

Millele tugineb evolutsioon?

Tagasihoidlikule turumajandusstaažile vaatamata omame praeguseks selget arusaama, et head ajad pole just kõige paremad õpetajad.

Enamik meist ei soovi suvepäikese all ree rautamisega tegeleda. Seda eriti veel kliima pideva soojenemise tingimustes, kus lume tulekus pole enam keegi väga kindel. Nii saabubki talv peaaegu alati ootamatult.

Teisalt oleme inimkonna evolutsiooniloost õppinud, et suurimad arenguhüpped on lisaks sõdadele esile kutsunud just külm, nälg ja hundid.

Hea uudis on, et oleme jõudnud tõenäoliselt oma eluea suurima arenguhüppe pakule. Väljakutseid on enam kui küllaga ning varem kasutatud standardlahendused enam ei aita.

Seega pole praegu minevikku vaatamisest abi rohkem kui mõistmaks, et vana joone paindumatu jätkamise korral saavad hundid oma. Samas pole kehtivust minetanud vanasõna "Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem".

Seega vaadakem ringi oma lähiümbruses, kus kasulikke suuniseid võidukalt homsesse siirdumiseks leidub enam kui küll.

Tõsi, see eeldab tugevat ja siirast tahet puude taga metsa näha, milleks omakorda on skeptilisest ja kitsarinnalisest mõttelaadist loobumine lausa möödapääsmatu.

Alustada soovitan oma riiulist ja arvutist, kuhu olete salvestanud läbitud koolituste materjalid.

Kõik logistika- ja ostujuhtimisalased konverentsid ning treeningud, millel olete viimase nelja aasta jooksul osalenud, on valmistanud teid ette raskeks ja kurnavaks tööalaseks lahinguks. Kui õpitu jäi kohe rakendamata, siis praegu on viimane aeg need materjalid taas välja tuua, läbitu kiiresti meelde tuletada ja seda kasutama asuda.

Kes veel aru pole saanud, siis lahing on alanud. Rahulikel aegadel täiendkoolitustesse investeerinud tööandjad andsid oma panuse, et personal saaks lahingusse minekuks võimalikult hea ettevalmistuse.

Nüüd on neil vajadus ja ka õigus oma investeeringu tasuvust nõuda. Mida raskem oli õppustel, seda kergem on nüüd lahingus. Ja paraku ka vastupidi.

Evolutsioon tugineb kiirusel ja kohanemisvõimel. Homne turupilt on eilsest märksa hõredam ning allesjääjaid ühendavad just need kaks omadust.

Need meetmed, mis aitavad esilekerkinud väljakutsetega edukalt toime tulla, viivad nii konkreetsed ettevõtted kui ka turu tervikuna majandustsükli järgmise tõusufaasi alguseks täiesti uuele arengutasemele.

Eesti ettevõtete tarneahelate juhtimine, tootmis- ning logistikasüsteemid läbivad järgneva kolme aasta jooksul meeletult kiire arengufaasi. Näeme arvukaid tehnoloogiainvesteeringuid, automatiseerimist ning ulatuslikku tarneahelate integreerimist, mis toovad kaasa kümnetesse protsentidesse ulatuva efektiivsuse kasvu.

Selles suundumuses veendumiseks soovitan pöörata tähelepanu kas või aasta logistikateo konkursile esitatud tööde sisule. Kiireimad ja kohanemisvõimelisimad on juba liikvele läinud. Järgnevate aastate jooksul kasvavad nende konkurentsieelised seeläbi arvestatavalt.

Kiireks kohanemiseks vajavad ka parimad parimate seast indikatsioone ja prognoose, millises suunas oma arengut juhtida.

Siinkohal tulevad appi tuleviku-uurijad ning tulevikuseire projektid. Just seetõttu on tarneahelate evolutsioon valitud käesoleval aastal kümne aasta juubelit tähistava logistika aastakonverentsi läbiv teema.

23 tipplektori liidetud teabest tekkiv sünergia loob homsest sama hea visiooni kui radar udus.

Autor: Illimar Paul

Hetkel kuum