Soome masinvalimisel kadusid hääled bittide taevasse

29. oktoober 2008, 10:36

Täna peab Soome keskvalimiskomisjon
otsustama, kas kinnitada kolme ringkonna kohalike valimiste tulemused, nimelt
katsetati seal hääletamist spetsiaalse seadme abiga ning kahtlase väärtusega
masin tekitas hulga praaki.

Pühapäevane katsetus tõi kaasa selle, et 232 inimese hääl läks kaotsi, kirjutas eile Helsingin Sanomat. Kauniaises, Vihtis ja Karkkilas hääletas masinaga kokku 12 234 inimest. Valijail oli seal võimalus kasutada ka traditsioonilisi paberil hääletussedeleid. Masina tarkvara töötas välja tuntud börsiettevõte TietoEnator. Justiitsministeeriumi selgituse kohaselt ei õnnestunud hääle andmine tõenäoliselt siis, kui inimene eemaldas masinast elektroonilise valijakaardi, vajutamata enne toimingu lõpetamiseks klahvi OK. Selliseid juhtumeid oli Vihtis 122, Kauniaises 61 ja Karkkilas 49. Valla kohalikel valimistel on kohtade jagunemisel oluline aga iga hääl: neis omavalitsustes oli kandidaadil valituks osutumiseks vaja koguda vastavalt 77, 49 ja 35 häält.
Üle 200 hääle "kadus bittide taevasse", märkis oma avalduses Vasakpartei noorteorganisatsioon ja kutsus äpardunud süsteemist loobuma. "Ma ei saa aru, miks raiskas valitsus miljoneid süsteemile, millest pole mingit kasu," ütles organisatsiooni esimees Jussi Saramo. Valimiste korraldajaile on teada isikud, kellel valimine masinas katki jäi, mitte aga nende poolt soovitud kandidaadid. Justiitsministeeriumi teatel ei tulnud süsteemi eelneval testimisel kõne alla, et masinaga hääletamine võiks eksituse tõttu katki jääda.

Süsteemi edasises arenduses üritatakse korraldada, et valija saaks masinalt teate protsessi katkemisest või siis toimingu õnnestunud lõpuleviimisest. Praegune olukord on võrreldav sellega, kus valija saab paberil valimissedeli, kuid seda urni ei lase ning valimistulemustele ei ole sellel mingit mõju, leidis ministeeriumi ametnik Jussi Aaltonen. Ametnike kinnitusel võis kaotsi läinud häälte puhul tegu olla ka protseduuri tahtliku katkestamisega valija poolt. Helsingin Sanomate lugejad leidsid oma kommentaarides juhtunu kohta kaunis üksmeelselt, et mainekas firma on valimismasinat välja töötades teinud haltuurat: süsteem, mis peaks olema lollikindel, pole seda sugugi, sest on teostatud amatöörlikult ja lohakalt.

Olukorda, kus valija arvates on toiming sooritatud, tegelikult aga ei ole, saanuks vältida väga lihtsate abinõudega ning seda olnuks võimeline tegema suvaline arvutit näppiv koolipoiss.
Kaotsi läinud häälte asi võib veel kohtusse jõuda, valimiste vigase korralduse suhtes neis valdades võib kohtusse kaevata iga kohalik elanik ning iga saadikukandidaat. Kohus võib määrata valimised vallas kordamisele või tulemused korrigeerimisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. October 2008, 13:45
Otsi:

Ava täpsem otsing