Venemaa pangad petsid hoiuste tagamise fondi

29. oktoober 2008, 22:28

Võimud tuvastasid juhtumid, kus litsentsist
ilmajäämise eel muundusid ettevõtete hoiused pankades imekähku eraisikute
omadeks, mille tagab hoiuste tagamise fond ning see toimus uppuvate pankade
juhtide näpunäiteil.

Kui selline tegevus saab üldiseks tendentsiks, langeb hoiuste tagamise fond miinusesse ning vajab väljaaitamist riigieelarvest, kirjutas eile ajaleht Kommersant.

Fondi (Agentstvo po strahovaniju vkladov, ASV) teatel on alates augusti lõpust, mil Venemaa pangandussektor hakkas täiega tunda saama ülemaailmse finantskriisi mõju, on kolmest kinni pandud pankadest nii talitanud kaks.

27. augustil jäi litsentsist ilma pank Premjer, 9. oktoobril Evrazija-tsentr, 15. oktoobril Junitbank. Kahe esimese kohta tuvastas ASV kreeditoride registrit uurides, et enne litsentsi äravõtmist kasvas märgatavalt eraisikuist hoiustajate arv ning nende hoiuste summa, juriidiliste isikute kontodel aga kahanes raha tugevalt.

Vesteldes pangaklientidega selgus, et enne litsentsi äravõtmist paigutati panga juhtkonna nõuande kohaselt ettevõtete raha vastavatud eraisikute, peamiselt ettevõtete endi töötajate, kontodele. "Kasutades ära paanikameeleolusid, selgitasid pangajuhid hoiustajatele, et see on kõige usaldusväärsem moodus oma raha pangast kiiresti tagasi saada, seda ASV kaudu," rääkis ASV direktori asetäitja Valeri Miroðnikov.

Pangalitsentsi äravõtmisel kompenseerib ASV eraisikuile kuni 700000 rublased (318000 krooni) hoiused mõne nädala jooksul. Juriidiliste isikute hoiused on kolmanda järgu nõuded, mis rahuldatakse peale eraisikute nõuete rahuldamist järele jäänud rahast, samuti pankrotimenetluse käigus tagasi saadud summadest.

Miroðnikovi hinnangul on Premjeris eraisikute hoiusteks "siirdatud" 30 mln rubla (13,6 mln krooni) ja Evrazija-tsentris 200 mln rubla (90,8 mln krooni), mis moodustab ligikaudu 30% kõigist eraisikute hoiustest. Tema sõnul ASV fiktiivsetele hoiustajatele raha välja maksta ei kavatse ning on Premjeri kohta juba esitanud avalduse kriminaalasja algatamiseks kelmuse paragrahvi alusel, Evrazija-tsentri tegevuse kohta on samasugune avaldus ettevalmistamisel.

Panga Avangard juhatuse aseesimehe Valeri Torhovi sõnul on hoiuste kindlustamise süsteemi risk selles, et hoiuste hulka, millele laieneb riiklik garantii, satuvad ka sellised, mille eest pank varem ei ole ASV-le kindlustusmakseid tasunud ehk faktiliselt kindlustamata hoiused.

Kui rahanduskriis toob kaasa pangalitsentside massilise äravõtmise, siis fondist lihtsalt ei jätku. Kui ASV-l tekib puudujääk, annab riik eelarvest raha juurde. Fondi maht on praegu 86,8 mld rubla. Selle suhe kõigisse tagatud hoiustesse on 6% ilma Sberbankita, seda riigi suurimat panka kaasa arvates aga umbes 2%. Kuigi fond ise ei tunnista defitsiidi võimalikkust, on rea ekspertide hinnagul oht siiski olemas.

Panga Dialog-Optim pankrotihaldur Andrei Sergejevi sõnul võib kohus asuda väljamaksest ilma jäänud hoiustajate poolele: "Dialog-Optimi puhul, kus sarnase skeemiga päästeti pangajuhi isiklikku raha, otsustas kohus, et variisikutele, kelle arvele see raha oli laiali paigutatud, tuleb hüvitis välja maksta."

Jakovlev i Partnjorõ jurist Igor Dubov tuletas meelde juhtumeid, mil veel enne ASV moodustamist õnnestus Venemaa keskpangal kohtus sarnased rahavangerdused tühiseks tunnistada. Tema arvates sõltub igal konkreetsel juhul kõik põhjendustest, mida "eraisikust hoiustajad" kohtule esitavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 16:02
Otsi:

Ava täpsem otsing