Kadrin Karner • 29. oktoober 2008
Jaga lugu:

Ostjad hindavad juba sissetöötatud maju

"Eelistatakse selliseid eramuid, kus on paar aastat sees elatud," rääkis Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Annika Jakobson, kes lisas, et sellega kindlustatakse, et kõik vead on välja tulnud ja ka parandatud.

Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuhi Mika Sucksdorffi sõnul on kevadel suurenenud huvi remonti vajavate korterite vastu endiselt alles. Päris palju on inimesi, kes otsivad remonti vajavat korterit esiteks juba sellepärast, et need on odavamad, ja teiseks saab selle ise kujundada selliseks, nagu tahad, põhjendas ta.

Sucksdorffi sõnul ootab Eestit lähiaastatel ees Ameerika saatus, kuna riikide majandus mõjutab üksteist tugevalt.

Sucksdorff tõi põhjenduseks psühholoogia. "Isegi see, kui loeme uudiseid teistest riikidest, mõjutab meid psühholoogiliselt. Me teame, et Ameerikast tulevad asjad meile umbes kaheaastase nihkega või veidi kiiremini. Võib oodata, et Euroopat tabab sama asi, mis tabas Ameerikat," ütles Sucsdorff.

Kui kevadisel kinnisvarakonverentsil ennustas Sucksdorff, et kinnisvaraturu põhi on käes, siis nüüd ta enam ennustusi teha ei taha.

"Põhja tabamine on väga raske, seda me nägime ka 1990ndate Soome näitel," märkis ta vaid. See sügis ja kevad võiksid ehk olla põhi, aga see tähendab täpselt seda, et maailmamajanduses ei tohi juhtuda enam midagi negatiivset. Kui midagi negatiivset juhtub, siis tähendab see kinnisvarahindade langusperioodi pikenemist.

Sucsdorffi sõnul on kinnisvaramaaklerite tasud protsentuaalselt samaks jäänud. Keskeltläbi võib öelda, et maaklertasu on 30% vahendustasust. Paljud töötajad ei suuda tekitada sama käivet mis eelmisel või üleeelmisel aastal. Kuid on ka neid maaklereid, kelle käive on sama, kinnitas Sucsdorff.

Jakobsoni hinnangul ei ole paljud müüjad vaatamata aasta aega kestnud hinnalangusele nõus hindu piisavalt langetama ning seetõttu on paljud objektid üle hinnatud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum