Anne Oja • 29. oktoober 2008 kell 22:00

Rahandusminister Padar astub võitlusse börsimanipulaatoritega

Swedbanki aktsiaturgude osakonna juhi Lauri Linnu sõnul pole praegu ohtu, et Eesti börsiettevõtete aktsiahindadega manipuleeritaks - see läheks manipulaatorile globaalse languse taustal liiga kalliks.

Lind rääkis, et turumanipulatsioon oli Euroopa Liidu direktiivi ja Eesti seadustega reguleeritud juba ammu. "Rahandusministri määrus saab seda ainult täpsustada. See on tore, kuid vaevalt et määrusest midagi palju muutub," ütles ta.

Lind lisas, et turumanipulatsiooni eest on ette nähtud ka reaalsed karistused, kuid siiani pole ükski uurimine karistuse määramiseni jõudnud. Uurimist alustab finantsinspektsioon, kes annab tööjärje üle politseile. "Uuritud on, aga keegi süüdistust pole saanud, kohtuasjadeni pole välja jõutud," märkis ta.

Linnu sõnul puudutab turumanipulatsioon eelkõige väärtpaberiturgu ning aktsiate hindu. Samas pole tema sõnul viimase paari kuu jooksul Tallinna börsil aktsiahindadega manipuleerimist ning nende kunstlikult kõrgel hoidmist näha olnud.

Rahandusministeeriumi finantsturgude osakonna juhataja Thomas Auväärti sõnul ei ole eelnõu väljatöötamine ja selle kooskõlastusringile saatmine otseselt seotud olukorraga maailma finantsturul, selle väljatöötamise aluseks on Euroopa Liidu turukuritarvituste regulatsioon ja juhendid. Määrus jõustub tema teatel eeldatavasti järgmise aasta 1. jaanuaril.

"Määrusega kehtestatakse sisuliselt turumanipulatsioonile viitavate asjaolude iseloomulike tunnuste näidisloetelu," selgitas ta.

Määruse eesmärk on anda väärpaberitehingute tegemiseks selgemad alused, et ei satutaks pahuksisse turumanipulatsiooni reeglistikuga, resümeeris Auväärt.

"Börsi hinnangul on tegemist väärtpaberituru usaldusväärsust ja investorkaitset tugevdava eelnõuga," edastas Tallinna börsi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Tex Vertmann. "Börsi ametlikud kommentaarid ning võimalikud ettepanekud edastame rahandusministeeriumile peale eelnõu põhjalikumat analüüsi."

Hetkel kuum