Kuu orbiiti üritatakse prügist säästa

30. oktoober 2008, 21:02

Ümber Maa tiirleb hinnanguliselt ligi 100
000 objekti, millest valdav osa on igasuguse kasuliku funktsioonita rämps.
Samasuguse olukorra tekitamist Kuu orbiidil üritavad kosmosemissioonide
planeerijad aga vältida.

Kosmoseprügi on muutumas üha teravamaks probleemiks satelliitidele ja kosmosereiside planeerijatele, kuid Maa peal olevad inimesed ei pea selle pärast kuigi palju muretsema. Pähe meile midagi kukkuda ei tohiks, sest atmosfääris põlevad väiksemad prügitükid ära. Vaid suuremad objektid jõuaksid maapinnani välja, kuid neid pole õnneks palju, kirjutas FOX News.

Kuul aga kaitsvat atmosfääri ei ole. Seetõttu on vaja olla hoolikas, sest oleks väga nukker, kui tulevastele Kuu-missioonidele saaks saatuslikuks kokkupõrge 8000 km/h kihutava prügiga. Just sellise kiiruse saavutaksid Kuu orbiidilt alla sadavad objektid.

Seetõttu on NASA kehtestanud tulevastele Kuu-missioonidele reeglid, mis peaksid tagama Kuu orbiidi puhtana püsimise. “Samas lähtus NASA juba 1960. ja 1970. aastate Apollo-programmi ajal põhimõttest, et Kuu orbiit tuleks hoida puhtana,” ütles Nicholas Johnson NASAst.

Peale atmosfääri puudumise on Kuu orbiidile rämpsu jätmine ohtlik veel seepärast, et Kuu ülemine kiht ei ole homogeense tihedusega. Selle põhjuseks on Kuu “merede” ja mägismaade erinev geoloogiline ehitus. Mered on hiiglaslikud meteoriidikraatrid, mis on üle ujutatud tiheda vulkaanilise kivimi basaldi kihiga. Mägismaad koosnevad aga kergemast kivimist anortosiidist.

Seetõttu esinevad tugevad gravitatsioonilised häiritused, mille tulemusel kukuks rämps lõpuks ikkagi Kuu pinnale. Seega on iga Kuu orbiidile jäetud objekt kui mürsk, mis võib tabada astronaute või ka näiteks ajaloolise väärtusega Apollo-missioonide maandumispaiku.

“Ilmselt on praegu Kuu orbiidile jäänud veel väga vähe varasemate Nõukogude Liidu ja USA kosmosereisidest jäänud prügi. See, mis on alles, peab olema väga kõrgel orbiidil,” ütles Johnson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2008, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing