Eestlaste leiutatud geenianalüüsi seade sai USAs patendi

31. oktoober 2008, 15:35

Uudne Eestis väljatöötatud lahendus
DNA-kiipide lugemiseks laseri poolt esile kutsutud fluorestsentsi abil sai USAs
äsja patendi.

Patendi pälvinud lahendus käsitleb nii aparaati kui ka selle võimalikku rakendust, ühisnimega Genorama-2, mis võimaldab teha geenianalüüse, uurida mutatsioone ning geenide ekspressioonitaset. Seade võimaldab analüüsida eelkõige üksikuid geene või genoomi piirkondi. Viimasel ajal levinud kogu genoomi analüüsiks Genorama instrument mõeldud ei ole.

Patendi omanik on Eesti Biokeskus, selle autoriteks on Tartu Ülikooli biotehnoloogia professor Andres Metspalu, Tartu Ülikooli molekulaarse biotehnoloogia professor Ants Kurg ja aktsiaseltsi Estla juhataja Jevgeni Berik.

Klaasitükil, millele on kantud suur hulk geeniproove ehk geenikiibil teostatakse erinevate fluorestseeruvate molekulidega märgitud DNA-ga reaktsioone. Kui sellist geenikiipi valgustada laserkiirega, siis hakkavad antud lainepikkusele vastavad fluorestsentsvärvi molekulid helendama ning seda ongi võimalik antud seadme abil lugeda.

Ants Kure sõnul võiks võrdluseks tuua triipkoodi lugeja, ka geenidetektoris võimaldab spetsiaalne muster peaaegu samal moel nukleotiidijärjestusi lugeda.

Genorama 2 on teise põlvkonna seade, millest on seni valminud vaid katseeksemplar. Esimese põlvkonna Genorama QuattroImageri patenditaotlus on USAs ja Euroopas sisse antud 2000. aastal, kuid patenti seni välja antud ei ole. Tänaseks on seadet on müüdud paarkümmend tükki, nii Euroopas, USAs kui Aasias.

„Seekord anti meile patent vaid aastaga, mis oli tõeline üllatus. Ilmselt seetõttu, et lahendus on nii innovaatiline,“ ütles Kurg.

Tänaseks on töös juba seadme kolmas põlvkond.

Genorama 2 väljatöötamist toetas nii Euroopa Liidu teadusrahastamise 6. raamprogramm kui ka EAS.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 17:08
Otsi:

Ava täpsem otsing