Turg karistab Balti riike liialduste eest

31. oktoober 2008, 10:35

2007. aasta juulist on hind, mida
krediidikindlustuse (CDS) turul tuleb maksta, et kindlustada end Läti riigile
antud laenu tagasimaksmata jäämise vastu, kerkinud enam kui pankrotti läinud
Islandi puhul.

Ka Eesti ja Leedu puhul on taolise riski vastu kindlustamise ehk credit default swapi (CDS) hind kahekordistunud. Turg trahvib Balti riike suurte liialduste ja majanduses tekkinud disproportsioonide eest ning ennustab kollapsit, kirjutab Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet

10. oktoobril tuli Läti puhul laenu kindlustamiseks maksta iga 100 Rootsi krooni eest 9 Rootsi krooni. Ungari puhul oli hind samal ajal 6 Rootsi krooni, kirjutab leht ja viitab Rahvusvahelise Valuutafondi andmetele.

„See tähendab ju seda, et tol hetkel arvas turg, et Ungarile raha laenamine on väiksema riskiga kui laenamine Lätile,“ ütles SEB krediidianalüütik Jonas Ranneby.

Sel nädalal sai Ungari IMFilt, Maailmapangalt ja ELilt hiiglasliku abipaketi, kokku 25,1 miljardit dollarit, et majandust stabiliseerida.

Nordea analüütik Jörgen Appelgren usub, et ka Balti riigid taotlevad nagu nagu ka Island, Ungari ja Ukraina finantsabi IMFilt. Ta ei usu, et eksport üksi majandussurutisest üle aitab. „Väga suurt lootust pannakse sellele, et palgad alanevad ja eksport kogu probleemi lahendab. Ise toetan ma pigem ekspansiivsemat eelarvepoliitikat ning hoian pöialt, et Euroopa Keskpank intresse langetaks,“ ütles ta.

Leht on intervjueerinud ka majandus- ja kommunikatsiooniministrit Juhan Partsi, kes usub, et majandus ise oma hädadega toime tuleb. Palgad ongi juba alanemas. „Teate mis, meil ei ole siin nii tugevaid ametiühinguid,“ ütles Parts ja kõkutas naerda, kirjutab leht.

Bloombergi tänastel andmetel maksab Eesti riigi maksejõuetuse vastu kindlustamine veidi üle 5 dollari 100 dollari kohta ja Leedu puhul veidi vähem. Läti on maailma riikide võrdluses riski hinna poolest kuuendal kohal, 100 dollari kindlustamine maksab 7,2 dollarit. Eesti ja Leedu on vastavalt 13. ja 14. kohal. Ukrainas, mis on Argentina järel teisel kohal, tuleb maksta 23,5 dollarit 100 dollari kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. October 2008, 11:18
Otsi:

Ava täpsem otsing