2. november 2008 kell 22:00

Laenuvõtmisel tuleb arvestada pangavahetusega

Eluasemelaenude väljastamine on pankade poolt üha karmimaks läinud ning nii mõnelgi juhul ei saa klient oma kodupangast laenu, mistõttu tuleb koduostjatel tehingu sooritamise nimel panka vahetada.

Laenude väljastamine on raskendatud olnud viimased poolteist aastat, mil pangad on sujuvalt tingimusi karmistanud - tõusnud on pangamarginaalid, omafinantseeringumäära nõue kui ka üldised kliendi krediidikõlbulikkuse kriteeriumid.

Viimaste nädalate finantsturgudel toimuv on aga olukorda veelgi võimendanud ja nüüdseks on enamus krediidiasutusi igasuguste eluasemelaneude väljastamiste suhtes äärmiselt hellaks tehtud.

Madalaimat omafinantseeringut pakuvad praegu DnB Nord Pank ja SEB, kelle standardtingimused näevad ette 20protsendilist omafinantseeringut. Intressitasemelt on soodsamad ilmselt Sampo, Nordea ja SEB, kuid konkreetne pakkumine sõltub väga palju kliendi nn kvaliteedist.

Laenutingimustest olulisem on aga panga üleüldine hoiak laenu väljastamisel. On pankasid, kes on muutnud laenuintressi teadlikult selliseks, et inimene lihtsalt ei soovi seda tehingut teha. Pank ei saa otsesõnu ilma põhjuseta kliendile laenu andmisest keelduda, kuna see mõjutaks tugevalt nende renomeed. Samal ajal on võimalik neil inimesi ebamugavate tingimustega lihtsalt eemale peletada.

Aktiivseimateks laenuandjateks on praegu SEB ja Sampo, kes jätkuvalt agressiivselt laenu müüvad ning näevad ka vaeva, et endale uusi laenukliente leida. Tõsi, aeg-ajalt tuleb ka nendes pankades ette, et laenu siiski ei väljastata, kuid sellisel juhul on tavaliselt probleemiks kas kliendi maksevõime, üldine usaldusväärsus või kahtluse all soetatava vara adekvaatne ostuhind.

Igal juhul peavad tänased laenukliendid olema äärmiselt paindlikud. Kui varasemalt oldi harjutud kõik oma rahasjad korda ajama oma kodupangas, siis praegu ei tasu sellise versiooni peale enam loota - kindlasti tasub võtta laenupakkumised kõikidest suurematest pankadest ning pole mõtet jääda lootma ühele krediidiasutusele. Aastaid turul tegutsenuna võime väita, et praegu jäävad väga paljud tehingud ära seetõttu, et inimesed ei oska teistest pankadest laenupakkumisi küsida ning tõmbavad põhjendamatult esimese eitava vastuse peale saba jalge vahele.

Autor: Olav Leok

Hetkel kuum