Silvia Kruusmaa • 2. november 2008 kell 22:00

Q Vara kahjum suurem kui käive

Sampo Panga juhi Aivar Rehe sõnul on Q Vara üle saja miljoni krooni suuruse laenu pikendamine praegu Taanis laenukomitee käes otsustamisel.

Q Varal on Sampo panga ees 118 miljoni krooni eest lühiajalisi laenukohustusi, mille tähtaja pikendamist ettevõte Sampolt taotles. Rehe möönis, et lokaalselt tulevad otsused ettevõtjale kiiremini kui näiteks Kopenhaagenis või Helsingis. Lisaks on Sampo emapanga suhtumine ka konservatiivsem meie piirkonnale.

Rehe märkis, et kinnisvarasektor on praegu surutise all. "Me töötame ka selle sektori klientidega väärtustsäilitavaid meetmeid järgides. See tähendab, et ei tehta kiireid negatiivseid otsuseid," selgitas ta.

"Praeguse seisuga ei ole," vastas Rehe küsimusele, kas Sampo on Q Vara laenuga ämbrisse astunud. "Teaduspärast on selle ettevõtte omanik endine pankur, nii et ta teab, kuidas pangaga töötada."

Q Vara ühe omaniku ja nõukogu liikme Alo Lillepea sõnul otsib Q Vara aktiivselt kapitalitäiendusi, ettevõte peab ka praeguste investoritega läbirääkimisi võlakirjade pikendamiseks.

Q Vara omaniku sõnul toetavad aktsionärid ettevõtet massiivsete kapitalisüstidega. Olulisim kapitalisüst oli omanike investeeritud 86 miljonit krooni.

Lillepea sõnul kulud vähenevad, intressikulud saab alla korraliku müügiga. "Me tegelemegi ainult sellega, et müük käima saaks ja likviidsus heaks läheks," märkis ta, lisades, et on ise juhatuses alates maist seda tegemas.

Kahjuks on kinnisvara see sektor, kus ülikiiresti tulemuseni ei jõua, märkis Lillpea. "Proovin lao pöörlema saada järgmise mõne kuuga, praegu on väljavaade hea. Panime lihtsalt hinnad õigeks. Laenudele lisaks on laost kokku raha vabanemas ca 80-100 miljonit krooni. Võib-olla rohkemgi. Loomulikult on siin suurim risk pankade käitumine," rääkis ettevõtja.

Lillepea sõnul on kapitaliturg praegu peaaegu olematu. "Me peame läbirääkimisi olemasolevate investoritega võlakirjade pikendamiseks. Arvan, et hoiame ettevõtte korras ja müüme edasi ning hoiame positiivset rahavoogu, see annab pikendamiseks aluse," rääkis ta järgmistest sammudest. Lillepea sõnul on Q Varal vedanud sellega, et nad ei ostnud turu tipust kinnistuid.

Äripäev kirjutas paar nädalat tagasi, et Tallinna börsil oma võlakirjadega noteeritud firma ei suuda teenindada oma sadadesse miljonitesse ulatuvaid laene ega müüa ripakil suurprojekte. Juuksekarva otsas ripub ka saabuv võlakirjade tagasiostmine, kuhu on investeerinud ka meie kohustuslikud pensionifondid.

Hetkel kuum