Päikesetuul jõuab Maale iga kaheksa minuti tagant

03. november 2008, 16:31

Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) ja NASA
satelliitide mõõtmistulemused viitavad, et päikesetuule Maale jõudmise määrab
suuresti magnetportaaliks ristitud osakestevoo kanali avanemine Päikese ja Maa
vahel iga kaheksa minuti järel.

Niisugusele järeldusele on NASA avaldatud uudise põhjal jõutud USAs Huntsville'is peetud plasmafüüsikale pühendatud konverentsil, kirjutas fyysika.ee.

Ühisprojektis osaleb ESA nelja ühesuguse satelliidiga koondnimetusega CLUSTER. ESA satelliidid tiirlevad polaarorbiitidel st. orbiitidel, mis ületavad Maa poolused.

NASA viis satelliiti kuuluvad missiooni nimega THEMIS ja tiirlevad ekvaatori kohal. Mõlema missiooni eesmärgiks on uurida magnetvälja käitumist Maa kohal.

Huntsville'i konverentsil tutvustatud tulemused viitavad, et iga kaheksa minuti järel muutub Maa ja Päikese magnetväljade jaotus ruumis nii, et tähe ja planeedi vahele tekib kanal, milles päikesetuule osakesed Maa poole sööstavad. Veel ei teata, mis niisugust perioodilist käitumist põhjustada võiks. Huvitav on märkida, et nimetatud periood langeb hästi kokku ajaga, mis kulub valgusel (ja mistahes elektromagnetsignaalil) Maa ja Päikese vahelise tee läbimiseks.

Maapealset elu mõjutab päikesetuul peamiselt geomagnetilisteks tormideks kutsutavate magnetosfääri häirituste kaudu. Need võivad segada satelliitsidet. Päikesetuul põhjustab ka virmaliste valgusmängu pooluste kohal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. November 2008, 18:46
Otsi:

Ava täpsem otsing