3. november 2008 kell 22:00

Pangad alles hakkavad kahjusid realiseerima

Me pole laenukriisiga veel poole pealegi jõudnud. Kogu finantssektor on stressis ning sellel aastal läheb asi ainult hullemaks.

Kui kriisi esimeses faasis keskenduti kahjude omaksvõtmisele, siis teine faas kujutab endast rohkem kahjude realiseerimist ehk varade müüki ja halbade laenude mahakandmist. Praegu oma kolmanda kvartali tulemusi teatavate pankade kahjud ronivad kiiresti ülespoole.

Kolmandas faasis kanduvad kahjud üle teistesse vara liikidesse - ehk siis eluasemelaenudest ja finantsinstrumentidest saadud kahjudele lisanduvad muud laenukahjud.

Suured pangad vajavad endiselt valitsuse abi sedamööda, kuidas nende kohustused koputavad reaalselt uksele ning nende täitmiseks on tarvis raha.

Ei USA keskpank (Fed) ega G7 riigid pole veel taibanud, milliseid summasid finantsasutuste likviidsuse taastamiseks ja toetusteks tarvis läheb. Finantsasutused peavad ju kõigepealt kahjud seedima, seejärel kapitali koguma ning siis uuesti laenutegevusega alustama.

Hapude laenude mahakandmine USA pankades peaks jõudma haripunkti 2009. aasta teises kvartalis, kuid see sõltub majanduskliimast. Kui asi väga hulluks läheb, siis vajavad USA suurimad pangad valitsuselt uusi kapitalisüste.

Tuleviku seisukohalt on olulisim küsimus selles, mida lubatakse edaspidi teha ühel reguleeritud hoiustaval pangal. Praeguse USA panganduse krahhi valguses on selge, et igatahes peab karmistama praegu kehtivaid kapitalinõudeid.

Kuna edaspidi on riskidelt teenitud tootlused väiksemad, siis võib arvata, et pankade kasumiootused edaspidiseks on tugevasti liialdatud.

Autor: Christopher Whalen

Hetkel kuum