Tõnis Oja • 3. november 2008
Jaga lugu:

Teated Apple'i surmast on liialdatud

Apple'i juht Steve Jobs kuvas Mark Twaini kuulsa tsitaadi "Teated minu surmast on tugevasti liialdatud" septembri alguses San Franciscos toimunud Apple'i arendajatele mõeldud üritusel, mille hüüdlause oli "let's rock".

Sellega viitas ta uudisteagentuurile Bloomberg, mis oli suvel eksikombel avaldanud Jobsi nekroloogi. (Uudisteagentuurid ning teised meediaväljaanded valmistavad tihti nekrolooge ette, et seda kurva sündmuse toimumisel operatiivselt avaldada saaks.)

Jobsi nekrolooge hakati ette valmistama ilmselt pärast juuni alguses toimunud samalaadset üritust, kus ta esitles mobiiltelefoni iPhone G3.

Siis pöörati tähelepanu tema märkimisväärsele kõhnumisele. Apple'i juht on põdenud kõhunäärmevähki, kasvaja eemaldati 2004. aasta suvel toimunud operatsiooni käigus.

Paraku ei andnud Jobs ega ka Apple selget vastust tema tervisliku seisundi kohta.

Alles pärast seda, kui spekulatsioonid ning arutelud selle kohta, kas börsiettevõtte nii olulise persooni tervislik seisund on ainult tema eraasi, hakkasid liiga suureks paisuma, helistas Jobs ootamatult New York Timesi ajakirjanikule ning soostus off the record oma haigusest siiski rääkima.

Investorid targemaks küll ei saanud, aga niipalju sai selgeks, et Jobs vähki siiski ei põe.

Tundub, et paljud investorid ning analüütikud on panustanud ka Apple'i surmale, sest vaatamata suurepärastele majandustulemustele, on turg (mida väärtusinvesteeringute teooria rajaja Benjamin Graham nimetas Härra Turuks) tehnoloogiaettevõtte aktsia suhtes äärmiselt negatiivselt meelestatud.

Kukkus ju ettevõtte aktsia hind veidi enam kui üheksa kuuga oktoobri alguseks pea kahe kolmandiku võrra - 85 dollarini, võrrelduna näiteks peamiselt tehnoloogiasektori indeksiks loetava Nasdaqi koondiindeksi neljakümneprotsendilise langusega.

Apple'i uudiseid ja kuulujutte vahendavas portaalis AppleInsider ilmus eelmisel nädalal analüüs selle kohta, miks turg nii negatiivne on.

Nagu arvata võibki, peab artikli autor Andy M. Zaky negativismi peamiseks põhjuseks tarbite käitumist eelseisva majanduskriisi olukorras.

Kuidas saavad inimesed lubada endale uut iPodi või iPhone'i ajal, kui nad vaevalt saavad endale lubada isegi esmatarbekaupu, kõlaks sellistel puhkudel üsna loogiline küsimus.

Mäletatavasti räägitakse majanduslangusest (vähemalt USAs) juba minimaalselt aasta aega, aga juunis, mil analüütikud ning meedia tundsid muret stagflatsiooni (olukord, kus kiire inflatsiooni tingimustes majanduskasv aeglustub) pärast, ei seisnud inimesed mitte supiköögi sabas, vaid moodustasid kvartalitepikkuseid järjekordi, saamaks esimeste hulgas mobiiltelefoni 3G iPhone.

Tegelikult pole majanduskasvu aeglustimine Apple'i majandustulemustele väga suurt mõju avaldanud. Analüütikud ootavad uueks aastaks Apple'ilt 5,5 miljardi dollari suurust käibe kasvu, aga kasum jääb samaks, sest nende prognooside kohaselt ettevõtte marginaalid langevad.

Zaky arvates on analüütikud aga pea täielikult jätnud arvestamata iPhone müügist tulenevaid lisatulusid.

Kuni viimase ajani (vähemalt enne iPhone'i kultust) tunti Apple'it peamiselt mp3-pleieri iPod tootjana. See vastas suures osas tõele kaks aastat tagasi, mil iPod andis poole ettevõtte tuludest.

Praeguseks on pleierite turg küllastunud ning eelmises kvartalis moodustas nende müük vaid 14,2 protsenti ettevõte tuludest. Paljud turuosalised pole aga sellele tähelepanu osutanud.

Mis aga samuti on tähelepanu alt välja jäänud, on Apple'i rahamasin. Eelmise kvartali lõpu seisuga oli ettevõtte bilansis raha 24,49 miljardit dollarit, mis on samas suurusjärgus tarkvaragigandiga Microsoft.

Aastaga on raha hulk bilansis kasvanud üle 10 miljardi dollari, mis tähendab seda, et ettevõte peab hakkama mõtlema, mida selle rahaga peale hakata.

Investeerimisfirma Sanford Bernstein analüütik Toni Sacconagi ennustas möödunud neljapäeval, et Apple võiks hakata aktsiaid tagasi ostma, mille peale kerkis aktsia hind 4,6 protsenti.

Analüütiku arvutuse kohaselt tooks 10 miljardi dollari kulutamine endaga kaasa nelja- ning 20 miljardi dollari kulutamine üheksaprotsendilise kasumi kasvu aktsia kohta.

Apple pole aktsiad tagasi ostnud vähemalt viis aastat ning eelneva kümnendi jooksul on seda teinud vaid 217 miljoni dollari väärtuses.

Autor omab Apple'i aktsiaid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas