Kristina Traks • 3. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tulgu, kes tuleb - mõlemad on head

Standardi juht Enn Veskimägi ütles, et talle tundub vabariiklase John McCaini valituks saamine Eesti jaoks parem variant. "Ta on oma debattides selgemalt rääkinud Ida-Euroopa probleemidest ja ka Eestist," ütles Veskimägi, kes USA presidendivalimist on jälginud umbes samamoodi nagu ta jälgib Vormel 1 võidusõite ehk küllaltki innukalt ja mitmest kanalist.

Seevastu Hansapanga kunagine asutaja, ettevõtja Heldur Meerits ei väljendanud kindlat seisukohta, kumma kandidaadi valituks osutumine võiks Eestile positiivsem olla. "Ei oska neil väga vahet teha, mõlemad on head kandidaadid," sõnas ta. "Ega ma ülemäära palju seda presidendivalimist pole jälginud, pigem mõõdukalt."

Silmeti juht Tiit Vähi ütles, et tal pole USA presidendivalimistega seoses midagi kommenteerida. "See on ju USA küsimus," ütles ta.

Reformierakonna esimees peaminister Andrus Ansip ja sotsiaaldemokraatide juht rahandusminister Ivari Padar jäid eelistuste väljatoomisel ettevaatlikult üldsõnalisteks. "Olen veendunud, et USA kodanikud valivad oma riigile parima presidendi. Usun, et jääme headeks partneriteks ka edaspidi," teatas Ansip pressiesindaja vahendusel.

Padar märkis, et eelistab maailmavaateliselt rohkem demokraate (demokraatide kandidaat on Barack Obama - toim), kuid sõnas, et Eestile on mõlemad valikud soodsad. "Eestile on oluline heade suhete säilimine USAga ja seda julgeolekuaspektist," lisas ta.

IRLi esimehe Mart Laari hinnangul on Eesti praeguste USA presidendivalimiste eel üsna hea olukorras, kuna meie jaoks on head mõlemad kandidaadid. "Mõlemad nad tooksid Ühendriikide poliitikasse uusi tuuli, mis omakorda oleks vajalik Ühendriikide autoriteedi tugevdamisele maailmas. Mõlemad on väljapoole suunatud, aktiivse välispoliitika toetajad ning nii kampaanias kui ka debattides korduvalt toetavalt sõna võtnud ka Eesti teemal. Venemaa suhtes on mõlemad kandidaadid realistlikult, st kriitiliselt meelestatud. Nii jäävad üle isiklikud sümpaatiad," leidis Laar.

Ta ütles, et McCaini majandusprogramm on talle lähedasem Obama omast, mis näeb Laari arvates ette liiga palju riiklikku sekkumist majandusse. Ta tõi ka välja asjaolu, et kui McCain osutub valituks, on tegemist esimese USA presidendiga, kes on lausa mitu korda juba enne ametisse saamist Eestis käinud ning järelikult pole Eesti tema jaoks abstraktne koht kaardil, vaid konkreetne maa konkreetsete inimeste ja sõpradega.

Laari erakonnakaaslane, riigikogu liige Andres Herkel kirjutas oma blogis, et mitte ainult ettevaatlikud Eesti poliitikud, vaid ka Venemaa ja Iraan arvavad, et pole eriti vahet, kas Ühendriikide presidendivalimised võidab Obama või McCain. "Mina siiski arvan, et soovitavam on McCaini võit, sest ta teab paremini, kuidas Venemaaga ümber käia," kirjutas Herkel. "Mõlemad hirmuriigid, nii Iraan kui ka Venemaa annavad mõista, et ükskõik kumb Valges Majas võimule tuleb, Ameerika jääb kurjaks vaenlaseks ja põhimõttelist vahet ei ole."

Keskerakonna esimees, Tallinna linnapea Edgar Savisaar ütles, et tema hoiab pöialt Obamale.

"Kindlasti oleks Obama võimuletulek Eestile kasulik. See oleks meile eeskujuks, mis innustaks muudatusi ka meie poliitikas," ütles Savisaar. "Situatsioon USAs on väga sarnane Eesti sisepoliitilise olukorraga. Mõlemal pool on kerkinud usalduse küsimus majanduskriisi tingimustes. Obamat usaldatakse rohkem. McCaini nähakse Bushi poliitika jätkajana, aga Bushi renomee on erakordselt madal nii Euroopas kui ka USAs. Bushi reiting USAs on isegi madalam kui toetus Ansipile Eestis."

Savisaare sõnul on Eesti viimastel aastatel täht-tähelt järginud USA poliitikat. "Loodame, et seda tehakse ka edaspidi, kuigi poliitika on juba hoopis teine," lisas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt