Romet Kreek • 3. november 2008 kell 22:00

Ukraina on väga raskete valikute lävel

Ukraina ees seisab valik - kui tahetakse saada IMFilt abi, tuleb alla neelata mõru arstim. Poliitikud ei ole aga siiani otsust langetanud.

IMF on taas välja tulnud Aasia kriisi aegsete soovitustega, mis peaksid aitama giljotiiniga ravida nohu.

IMF soovib (või peaks ütlema nõuab), et Ukraina laseks oma valuuta vabalt kõikuma. Ukraina raha liigub koridoris. Septembris pidi kurss olema 4,85 grivnat dollari eest, kõikumisruumiga 4 protsenti. Oktoobris langetati kurss 4,95 grivnat dollari vastu ja liikumisruumi suurendati 8 protsendile. Reaalsus oli aga selline, et grivna maksis 7,055.

Juba praegu on Ukrainal raskusi, kuna palju on võetud valuutas laene. Laenude pikendamine ei ole aga garanteeritud. Ettevõtted on võtnud valuutas 80 miljardit dollarit laenu. Tuleval aastal peaks tagasi makstama 46 miljardi dollari eest võlgu. Riigi valuutareservi suurus on 30 miljardit dollarit ning investorid pagevad. 2007. aasta maailma parimast turust on tänavu saanud paha poiss nr 2 Islandi järel. Ukraina aktsiaturg on sel aastal kukkunud 79 protsenti.

Laenude teenindamine on grivnades müüvatele ettevõtetele juba kallimaks muutunud. Lasta aga kurss raha pagemisel vabaks oleks hävitav.

"Devalveerimine on vältimatu," ütles Bloombergile Renaissance Capitali fondijuht Katja Malofejeva.

Dragon Capitali ökonomist Olena Bilan arvas, et grivna võib lõpetada hinnaga 9 grivnat dollari vastu, kuid ei saa välistada ka 15 tuleva aasta lõpuks.

Kui vaadata, millise hinnaga Ukraina maksujõuetuse vastu kindlustada saab, on see palju kõrgem kui Islandil halvimatel päevadel.

Hetkel kuum