17. languspäev USA dollari rahaturul

Romet Kreek 05. november 2008, 00:00

Rahaturul toimuvat näitama pidaval kolme kuu USA dollari Liboril oli eile 17. languspäev. Kas langus on ka reaalne?

Palju on kirutud, et rahaturu intressid, nagu eri valuutade Liborid ja Euriborid, ei näita reaalset olukorda rahaturul, kuna need ei kohusta pankasid omavahel sellise intressiga laenu andma ega ei ole ka tegelikes tehingutes olevate intresside kajastajad.

Teisest küljest näib see viitavat sellele, nagu maailma keskpankade tegevus leevendaks olukorda. Kahjuks on tegu keskse planeerimisesüsteemiga, mitte turumajandusega.

Keskpangad ja valitsused on juba andnud lubadusi lükata kolm triljonit dollarit turule. Paraku ei ole pangad sugugi vaimustuses ideest, et need madalamad intressid peaksid halvenevas majanduskeskkonnas kundedeni jõudma. Selleks kasutatakse kõiksugu trikke - näiteks püütakse tõsta intressimarginaale või siduda uued väljaantavad laenud oma panga baasintressidega, et intressitase ei langeks.

Pangad on ikka pika käega keskpanga kassa taga. Euroopa Keskpank laenas eile pankadele 312 miljardit eurot ehk 243,5 miljardit rohkem, kui oli ise plaaninud, 3,75 protsendiga.

Samal ajal, kui keskpangalt laenu võetakse, eelistavad pangad seda ikka pigem hoiustada keskpangas, mis näitab, et rahaturg ei toimi.

Pangad hoiustasid Euroopa Keskpangas üleöö 280,23 miljardit eurot 3,25 protsendise intressiga.

Deutsche Banki hinnangul vähenes Euroopa kommertspaberite väljalaskmine kuu varasemalt 823 miljardilt dollarilt 694 miljardile dollarile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing