Kadrin Karner • 4. november 2008 kell 22:00

GILD peatas pooleks aastaks riskikaitsefondiga kauplemise

GILD Arbitrage'i fondijuht Tõnno Vähk põhjendas otsust praeguse äärmusliku olukorraga maailma finantsturgudel, mis ei võimalda neil arvestada lunastamiste ja märkimiste aluseks olevat GILD Arbitrage'i fondiosaku puhasväärtust, ilma et nad riskiksid mõne investori ebaõiglase kohtlemisega.

Vähi sõnul on turgude suurte kõikumiste tulemusel osaku puhasväärtuse võimalik vahemik liiga lai õiglase väärtuse määramiseks.

"Meie investeeringud on suures osas varades Baltimaadest väljaspool, peamiselt Armeenias, Ukrainas ja Bulgaarias. Varad on soetatud madalate hindadega ja hoitud portfellis tavaliselt soetusmaksumuses," rääkis Vähk.

Ta märkis, et mitme investeeringu puhul ollakse väljumisfaasis ning seega on lähiajal oodata olulist potentsiaali realiseerimist. "See on ka peamine põhjus, miks praegu on raske fondiosaku puhasväärtust arvutada ja miks see võib lähiajal oluliselt muutuda," ütles Vähk.

Vähk lisas, et lunastamine ja märkimine hakkab pihta niipea, kui fondivalitseja saab arvutada osaku õiglase puhasväärtuse.

Investorite liidu juhi Heldur Meeritsa sõnul on fondil likviidsuse tagamisega ilmselt raskusi. "Eks see otsus kajastab keerulist olukorda majanduses. Kurb küll, aga tuleb mõista. Need, kes sealt praegu põgenema ei saa, on ilmselt kuue kuu pärast, kui hinnad tõusma hakkavad kunagi, eluga rohkem rahul. Kui praegu GILD seal varasid müüks, müüks ta tõenäoliselt suure allahindlusega," ütles Meerits.

Fondi investori, valuutavahetusfirma Tavidi omanik Alar Tamming ei pea GILDi käitumist ausaks. "Minu ärifilosoofia ütleb seda, et säärane käitumine ei ole aus ning õiglane. Tehingutel on ikka ostu- ning müügipool ning reaalne väärtus," kommenteeris Tamming. Ta usub, et perspektiivis tõusevad vara hinnad samale tasemele tagasi. "Mina oleks käitunud teistmoodi. Oleks tunnistanud, et oleme saanud kaotusi ning poleks sellist piirangut kehtestanud," lisas ta.

"Sellel hetkel, kui GILD teatas oma otsusest peatada tehingud kuueks kuuks, olin mina jõudnud oma positsioonid juba likvideerida. Ma aimasin ette, et midagi taolist võib turgudel juhtuma hakata," ütles Tamming.

Hetkel kuum