Lahendus geenitööstuse eetilisele dilemmale

Siim Sepp 05. november 2008, 00:00

Tüvirakkude avastamisest alates on neid peetud tulevikulahenduseks paljudele vastuseta küsimustele: kuidas ravida haigusi, mis kahjustavad pöördumatult elutähtsaid organeid, näiteks südant või närve, või kuidas kasvatada tagasi kaotatud jäsemeid?

Töö tüvirakkudega on keerukam, kui varem arvati. Lisaks teaduslikele probleemidele tuleb tegeleda ka eetilise vastasseisuga. Kõige võimekad tüvirakud on need, mis on jõudnud kõige vähem diferentseeruda. Sellised rakud esinevad lootelises arengus, kuid nende rakkude eemaldamine viib embrüo hukkumiseni. See aga põhjustab eetilisi dilemmasid, mis on tüviraku-uuringutele takistuseks saanud. Sellest saab aga mööda, kui arenemisvõimelisi tüvirakke õnnestuks ümberprogrammeerimise teel saada täiskasvanu rakkudest. Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud on embrüonaalsete tüvirakkudega peaaegu identsed. Seega võiks usaldusväärne meetod nende tootmiseks olla oluline samm tüviraku-uuringute arengus.

Cambridge'i Ülikooli teadlaste välja töötatud rakkude ümberprogrammeerimiseks kasutatav tehnoloogia põhineb keemiliste inhibiitorite, ensüümide ja raku kasvu mõjutavate ainete kombinatsioonil. Nende abil saab diferentseerunud täiskasvanu raku muuta tagasi rakuks, mis on embrüonaalsetest tüvirakkudest eristamatu.

See rakkude täielikku ümberprogrammeerimist võimaldav läbimurre järgnes vahetult uurimustele, milles kirjeldatud tüüpi tüvirakkude saamiseks kasutatavad tehnoloogiad olid väga ebaefektiivsed ja piiratud tulemustega.

"Meie ettevõtte loodud tehnoloogia võimaldab indutseeritud pluripotentseid tüvirakke saada lihtsalt, usaldusväärselt ja efektiivselt ning paneb aluse selliste rakkude tööstuslikule tootmisele," ütles koos Cambridge'i teadlastega uue meetodi välja töötanud firma Stem Cell Sciences teadlane Tim Allsopp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing