Siim Sultson • 5. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

E.L.L. Kinnisvara vaatab tulevikku kõhklustega

Eelmisel aastal 2006. aastaga võrreldes oma käivet 3,32 korda kasvatanud E.L.L. Kinnisvara ASi tegevdirektor Vahur Kaska näeb edu taga õigeaegsete, majandusprotsessidest sammu võrra ees olevate otsuste vastuvõtmist. Samal ajavahemikul ligi 156 miljoni krooni ulatuses kasumi kasvatamine lisab nüüdsetel heitlikel aegadel nii vajaliku kindlustunnet. Kes teab, mida lõppev, aga samuti ka tulevgi aasta toovad.

Ühelt poolt peaks senine edu ju puhast rõõmu valmistama, kuid teiselt poolt tajumine, et kivina kukkuv tegevusvaldkond on muutumas sõimusõnaks, jätab üle halveneva mängu juures vaid hea näo tegemise võimaluse. Iseenesest austust vääriv stiil on šikk, kuid ei anna paraku täpsemaid vastuseid.

Kinnisvaraturu jahenemine on mõjutanud sarnaselt teiste arendajatega ka E.L.L. Kinnisvara müügitulemusi. Samas, vaadates sellel alal toimuvat laiemalt, võinuks vabalt ka halvemini minna.

Eriti on see ju tähtis olukorras, kus büroomajade üüriturg käib eriti äärelinnades hoogsalt allamäge, juba pealinna keskuse tuiksoontel on büroohoonetes keskmiselt ligi 20 protsenti vaba pinda.

Kas teie ettevõtte majandustulemused on sel aastal planeeritud eelarves?

Kinnisvaraarendusega tegelevate ettevõtete majandustulemused võivad oma loomult olla üpris volatiilsed. Kui rahavoogu teenivad projektid kõrvale jätta, sõltuvad need üksikute kinnisvaraprojektide arengustaadiumist.

Oma selleks aastaks planeeritud arendustega oleme üldjoontes graafikus.

Jaheneva majanduse taustal saavutatud tulemusi võib ikkagi pidada rahuldavateks.

Mida on teie ettevõtte teinud selleks, et ka järgmisel aastal oma valdkonnas edukas olla?

Hoidnud oma viimase aja otsustes ja tegudes konservatiivset joont. Usume, et koos investeeringute ja projektidega, mis said õigel ajal käivitatud, tagab see hoiak edu ka järgmistel aastatel. Siiski olulisi muudatusi kontserni käibes, kasumis, töötajate arvus järgmiseks aastaks ette näha ei ole.

Milliseid investeeringuid ja kui suures mahus plaanite ettevõttesse 2009. aastal? Kuidas muutub investeeringute maht võrreldes 2007. ja 2008. aastaga?

Olulisemaks tähiseks firma tegevuses on aasta lõpus valmiv ise arendatav A-klassi büroohoone Delta Plaza Tallinnas Pärnu maantee ja Järvevana tee ristmikul.

Kuna E.L.L. Kinnisvara kolib järgmisel aastal ka ise sinna, siis peaks see tõsiasi teisteski sealsetes üürnikes tekitama täiendavat usaldust hoone kvaliteedi suhtes. Loodetavasti annab see uut hoogu ka meie tiimile.

Kinnisvaraturu olulist elavnemist me järgmisel aastal ette ei näe. Seega jääb üle keskenduda pooleli olevate projektide lõpetamisele.

Valdkonna TOPi pääsemiseks peab ettevõtte selle valdkonna tegevuse osakaal käibest olema vähemalt 51%. Samuti peab ettevõte olema tegutsenud kahel järjestikusel täismajandusaastal.

2007. aasta TOPi koostamiseks võttis Äripäev justiitsministeeriumi registrikeskusest eelmise aasta majandustulemuste põhjal valdkonna müügitulult suurimate ettevõtte andmed. Andmed saadeti ettevõtetele kontrollimiseks ja paluti neid täiendada puuduvate majandusnäitajatega.

Ettevõtted seatakse pingeritta kuue näitaja põhjal. Arvutamise aluseks on võetud 2007. aasta müügitulu, müügitulu kasv võrreldes 2006. aastaga, 2007. aasta kasum enne makse, kasumi kasv võrreldes 2006. aastaga, rentaablus aastal 2007 ja omakapitali tootlikkus aastal 2007.

Iga näitaja põhjal reastatakse ettevõtted edetabelitesse, iga koht järjestuses annab kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liidetakse. Võidab kõige vähem punkte kogunud ettevõte.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt