Siim Sultson • 5. november 2008 kell 22:00

Tööpuudust ei kardetud, eksport tundus veel eksootika

Eelmisel aastal ohkas nii mõnigi firma kergendatult, et ometi on buumiralli lõppemas -

saab ju nüüd vaadata ka ehitusturul ja oma firma sees ringi. Sooviti näha, kes kui kaugele jõudnud on ja mis edasi teeb. Paistis, et nüüd saab mõnusasti tõmmata hinge - tulemas oli ju tavaline vaikne talveaeg, aga rasva on palju ja kevadel läheb ju ehitamine uue hooga lahti.

Aga võta näpust - 2008. aasta kevadtalvine ärkamine eriti elamuehituse osas kasvas üle suviseks suikumiseks ning lõpuks sügisahastuseks.

Eelmise aasta märksõna oli vähenev materjalidefitsiit. Enam ei pidanud nagu okupatsiooniajal käima luuramas fibokoormaid ja krabama hommikul poole kaheksa ajal karjääris killustikku kivipurustaja alt. Siiski just see materjal kippus ikka jääma defitsiitseks - nagu Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane tõdes, olid põhjus omavalitsuste taha takerduvad kaeveload ja seniste kaevanduste ammendumine.

Toona tarvitati ehitusturu iseloomustamisel sõna "stabiliseerumine". Nüüdseks on see hea ja väärika kõlaga sõna asendunud ehmatava mõistega "langus".

Aastatagune TOPi võitja, pigem omaette kinnisvara arendaja TTP AS oli traditsiooniliselt kommentaaridega kitsi, kuid tuleviku osas hillitsetult optimistlik. Nüüdseks on vististi oma põhitegevuse valguses firma vajunud 119. kohale.

Teist kohta hoidnud Harju Ehitus ASi tegevjuht Aare Neudorf toonitas pärast tormamist alahoidlikkust, kuid võitlusvalmidust. "Ma ei näe põhjust, miks peakski minema teisiti," oli siis ta seni saavutatu põhjal tuleviku osas kindlameelne. Sellel aastal on firma langenud 26. kohale.

Paremini on nüüd läinud toonasel kolmanda koha hõivajal NCC Ehitusel. Aasta eest teatas Soome taustaga firma kohaliku esinduse juhatuse esimees Toomas Aak, et ilmselt majanduskasv jätkub. Erinevalt teistest, ei välistanud ta ka tagasilööke. Kvaliteedi kõrval pidas ta oluliseks riskide hajutamist peale ehituse ja kohaliku turu mujalgi. Nüüd on firma tõusnud teisele kohale.

Hetkel kuum