Sirje Rank • 6. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Trichet uusi kärpeid ei välista

Panga eilse otsusega langes euroala baasintress 3,75 protsendilt 3,25 protsendile. Samal päeval kärpis Briti keskpank intresse tervelt 1,5 protsendipunkti võrra, 3 protsendile.

"Me arutasime ka 75 baaspunkti suurust kärbet, kuid lõpuks sündinud otsus - kärpida intresse 50 baaspunkti võrra - oli üksmeelne," ütles Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet intressiotsusele järgnenud pressikonverentsil.

"Ma ei välista, et kärpeid tuleb veel," ütles Trichet, juhtides samas tähelepanu, et tegemist on juba teise 50 baaspunkti suuruse intressikärpega vähem kui kuu aja jooksul. "Ma kordan, me teeme kõik, mis vaja, vastavalt kujunenud olukorrale," ütles Trichet.

Esmaspäeval avalikustas Euroopa Komisjon sünge majandusprognoosi, mis ennustab euroalale tuleval aastal kasvu vaid 0,1 protsenti. Euroopa Keskpanga värske prognoos valmib tuleval kuul. Turud on sisse arvestanud tänavu veel vähemalt 0,5 protsendipunkti suuruse euroala intresside languse.

Trichet sõnul kajastub intressikärpes asjaolu, et hinnatõusu kiirenemise riskid on vähenenud, "ehkki mitte veel päriselt kadunud". Eurostati esialgsel hinnangul langes inflatsioon euroalal oktoobris 3,2 protsendile septembrikuu 3,6 protsendilt ja augusti 3,8 protsendilt.

Inflatsioon on endiselt üle keskpanga sihitud 2 protsendi piiri, kuid Trichet' sõnul annab langev trend lootust, et soovitud tase saavutatakse tuleval aastal. Peamine risk on nafta hinna uus võimalik järsk tõus.

Trichet rõhutas, et majandusoludes valitseb "tavatu ebakindlus" ning et septembri keskpaigast (investeerimispanga Lehman Brothers kollapsist) teravnenud finantskriis annab end reaalmajanduses järjest tugevamalt tunda. "Finantskriisi teravnemine ja laienemine (arenenud riikidest arenevatesse - toim) vähendab tõenäoliselt maailmamajanduses ja euroalal nõudlust veel üsna pika perioodi jooksul," ütles Trichet.

Pressikonverentsil manitses Trichet korduvalt kommertspanku, mis pole kiirustanud laenutingimusi leevendama kooskõlas Euroopa Keskpanga rahasüstide ja intressikärbete ning Euroopa riikides vastu võetud riigiabi kavadega. Trichet' sõnul on pankadel aeg aru anda, et selliste otsuste järel tegutsevad nad juba "täiesti teistmoodi maailmas" ning neil tuleb "anda oma osa usalduse taastamisele finantsturgudel".

Trichet eitas laenukriisi euroalal, kuid möönis, et statistika andmeil on pangad laenuandmist ettevõtjatele koomale tõmmanud. Kodumajapidamistele esialgu veel mitte.

Vastates küsimusele, mida arvab keskpank majanduse stimuleerimisest valitsuste eelarvest, nagu on välja pakkunud mitmed Euroopa riigid, vastas Trichet, et peab oluliseks stabiilsuspakti reeglitest kinnipidamist. See on rahandus- ja majandusliidu liikmete majanduskoostöö kokkulepe, millel tugineb euro usaldusväärsus. "Reeglitest tuleb kinni pidada nii, nagu nad on," ütles Trichet.

Trichet lisas, et üks paljudest põhjustest tänasele finantskriisile oli just distsipliini puudumine globaalsel tasandil.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt