Tõnis Oja • 9. november 2008 kell 22:00

Wall Street tervitas presidenti langusega

Wall Street tervitas järgmiseks USA presidendiks valitud Barack Obamat kahel valimisjärgsel päeval 10protsendilise kukkumisega.

Dow Jonesi tööstuskeskmine langes neljapäeval 443,48 punkti ehk 4,9 protsenti. Kahe päeva langus oli kokku 929,49 punkti ehk 9,7 protsenti, mis oli suurim kahepäevane kukkumine alates 19.-20. oktoobrist 1987, punktide arvestuses aga suurim selle arvutamise ajaloo ehk 112 aasta jooksul, kirjutas Wall Street Journal.

Muidugi ei ole aktsiate hinnalanguse põhjuseks vastvalitud president, ehkki ka tema senised majanduspoliitilised avaldused võiksid väga vabalt aktsiaturgude langust põhjustada.

Ajalehe sõnul tekitas valimiste eelsele rallile järgnenud uut stressi spekulatiivsed riskifondid, mis olid sunnitud aktsiaid müüma investorite ning laenuusaldajate lisatagatiste rahuldamiseks.

Nii oli üks neist müüjatest USA üks suuremaid riskifonde, 16 miljardi dollari suuruse varade mahuga Citadel Investment Group. Ajalehe sõnul on fondi varade väärtus kukkunud sel aastal peaaegu 40 protsenti ning lisatagatise nõuded tulid Goldman Sachsilt, Deutsche Bankilt ning Merrill Lynchilt, kes fondi tehinguid finantseerivad.

Aktsiate müük riskifondide (hedge funds) ja avatud investeerimisfondide poolt on viimasel ajal saanud peamiseks põhjuseks, miks aktsiaturud on langenud, kinnitas majanduslehele Merrill Lynchi peastrateeg Mary Ann Bartels. Lisaks fondidele on tihti müüjateks pensionifondid ning rikkad eraisikud, kelle muud investeeringud on hakanud kahanema ning on sunnitud kohustuste täitmiseks müüma ka aktsiaid.

Hetkel kuum