Padar tahab eelarve kulusid veelgi kärpida

Liis Kängsepp 11. november 2008, 00:00

Keeruliseks teeb asja Padari sõnul just see, et kolmel erakonnal on kolm erinevat ideoloogiat ja erinevad prioriteedid. "Praegu on Eestis kõik prioriteediks," lausus Padar eile pärast koalitsiooninõukogu koosolekut.

Ministri sõnul on muutused toimunud väga kiiresti ning on selge, et augustis tehtud majandusprognoos pole enam pädev. Ta tõi välja, et kui vaadata, mida prognoosisid analüütikud tänavu jaanuaris ja mida prognoositi augustis, on olukord paljus muutunud.

"Oktoobris otsustasid sõbrad Lehmannid (Lehmann Brothers - toim) kotid kokku panna," sõnas Padar, "selge, et augustiprognoos tehti teistsuguse teabe põhjal."

Peaminister Andrus Ansipi hinnangul hoitakse järgmisel aastal kokku kaitsekulutuste, haigekassa ja teede korrashoiu pealt. Ansip lisas, et tal pole praegu järgmise aasta kohta uuemaid prognoose, kuid on kindel, et võrreldes augustiga on seis läinud halvemaks.

"Selge, et igal pool Euroopas on seis läinud kehvemaks," lausus Ansip, lisades, et pole mingit alust arvata, et riigieelarve tulud laekuvad selliselt, nagu augustis prognoositi. Seega väheneb osa kulutusi, mis on seotud SKP kasvuga, järgmisel aastal automaatselt.

Näiteks kärbitakse tuleval aastal Ansipi sõnul kaitsekulutusi.

"Kui laekub vähem sotsiaalmaksu, peab haigekassa kulutusi kärpima," lisas Ansip. "Kui kütuseaktsiisi laekub vähem, ei saa nii palju teedehoiuks kulutada."

"Riigieelarve puhul on tähtis see, et hoiaksime defitsiidi 3 protsendi piiri silme ees ka aastatel 2010 ja 2011," ütles Padar.

Padari sõnul peaksid ettepanekud, kuidas eelarve tegemist paindlikumaks muuta, olema valmis järgmise aasta esimeseks kvartaliks. Küsimusele, kas see tähendab, et juba on plaanitud ka 2011. aasta eelarve teha defitsiidiga, Padar selget vastust ei andnud.

"Rahapuud meil ju ei kasva," sõnas ta, "tuleb olla ettevaatlik ja ettenägelik."

Padar lootis, et töötukassa tuleb vastu valitsuse ettepanekutele tõsta järgmisel aastal töötuskindlustusmakset. "Peame olema muutusteks valmis," sõnas Padar.

"Tahaksin uskuda, et olukord järgmisel aastal väga drastiliseks ei lähe," ütles Padar.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimehe Eiki Nestori hinnangul võiks osa kulutusi märkida järgmise aasta riigieelarvesse tingimuslikuna ehk jätta valitsusele võimalus otsustada teatud kulutusi jooksvalt mitte teha.

"See pole tavapärane, aga olukord pole ka tavapärane," sõnas Nestor eile pärast koalitsiooninõukogu koosolekut.

Nestor tõi välja, et osa kulutusi väheneb nii ehk naa - kuna SKP kasvab vähem kui prognoositud, vähenevad ka kulutused teatud valdkondades.

Lisaks mainis Nestor, et praegune olukord võib olla soodne Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmiseks, et minna eurole üle 2011. aastal.

Nestori hinnangul pole töötus praegu Eestis katastroofiline, kuid et olla valmis muutusteks tööjõuturul, tuleks uus töölepinguseadus vastu võtta kiiremini, kui esialgu plaanitud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing