Magnetväljaga kosmoselaevad muudavad Marsi-reisi võimalikuks

11. november 2008, 16:22

Rahvusvaheliste kosmoseagentuuride
hinnangul on süvakosmosesse reisivatele inimestele kõige suurem oht Päikeselt
lähtuv kiirgus ning kosmiline kiirgus, mis on astronautidele surmav.

Ajakirjas Plasma Physics and Controlled Fusion avaldatud uurimuses näidatakse, et tuumade liitumisreaktsioonide jälgimisest saadud teadmised võivad aidata vähendada ohu taset vastuvõetava tasemeni, see muudaks võimalikuks inimese Marsile saatmise, kirjutas Physorg.

Kõige tõenäolisem oht astronautidele on Päikeselt lähtuvad kõrge energiaga osakesed. Selliseid osakesi eraldub hooti päikesetormide ajal suurtes kogustes. Maa on selliste tormide eest kaitstud oma magnetväljaga.

Ainukeste inimestena on Maa kaitsvast varjust väljunud Apollo astronaudid, kes 1960. ja 1970. aastatel käisid Kuul. Tüüpiline Apollo-reis kestis aga vaid kaheksa päeva, seega oli võimalik reis sooritada tormi kätte jäämata. Reis Marsile kestaks aga umbes poolteist aastat, mistõttu on üsna kindel, et astronaudid puutuksid ohtlike osakestega kokku.

Kuud või Marssi külastavad laevad võiksid ennast kaitsta lokaalse magnetväljaga. See idee on olemas juba 1960. aastatest, kuid siiani ei peetud seda praktiliseks, sest arvati, et abi oleks vaid väga suurest (enam kui 100-kilomeetrise läbimõõduga) magnetmullist.

Probleemi lahendamiseks uurisid teadlased 50 aastat vanu eksperimente tuumade liitumisprotsessidest ning näitasid, et astronaute on tõepoolest võimalik kaitsta kaasaskantava magnetvälja abil. Arvutisimulatsioonides näidati, et teoreetiliselt piisaks varem arvatust palju väiksemast väljast – vaid paarisaja meetrisest läbimõõdust oleks küll.

Hiljuti kinnitasid saadud tulemusi ka Suurbritannia teadlased, kasutades algselt tuumade liitmise jaoks mõeldud aparaate. Nad tekitasid laboris miniatuurse päikesetuule ning näitasid, et vaid pisikesest august päikesetuules piisab astronautide kaitsmiseks reisil meie lähimate naabrite juurde.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2008, 18:27
Otsi:

Ava täpsem otsing