Uskumatud avastused süvamerest

11. november 2008, 16:20

Rahvusvahelise süvamere elustiku uurimise
projekti vahekokkuvõttes anti teada uutest avastustest alates haide kummalisest
käitumisest kuni leitud hiiglaslike bakteriteni.

Kümme aastat kestvas mereelustiku uurimisprojektis The Census of Marine Life osaleb 2000 teadlast 82 riigist, kirjutas LiveScience. Süvamere elustikust ülevaate saamiseks käima lükatud projekti avastuste hulka kuuluvad järgmised leiud:

Suur osa kogu maailma süvamere kaheksajalgadest arenes ühisest eellasest, kes on siiani olemas ja elab Antarktist ümbritsevas meres. Sealt hakkasid kaheksajalad uutesse elupaikadesse rändama enam kui 30 miljonit aastat tagasi, kui Antarktika jahtus ja jäätunud ala kasvas. Samal ajal tekkis põhja poole suunduv soola- ja hapnikurikka vee hoovus, mida mööda kaheksajalad liikusid. Uued elupaigad muutusid aja jooksul isoleerituiks ning seal arenesid välja eriilmelised liigid.

Teine põnev avastus on teadlaste hulgas nimeks saanud mõrtsukhaide kohvik: satelliitmärgistega varustatud loomad paljastasid seni tundmata mõrtsukhaide käitumisviisi. Iga talv läbivad nad pikki vahemaid, et koguneda kuni kuueks kuuks Vaiksesse ookeani. Nende kuude ajal sukelduvad nii isased kui emased sageli ligi 300 meetri sügavusele. Teadlased arvavad, et see käitumine võib olla oluline kas toitumiseks või paaritumiseks.

Vaikse ookeani lõunaosast leidsid teadlased mitmeid erinevaid hiiglaslikke jätketega paljurakulisi merebaktereid. Tegemist võib olla elavate fossiilidega, kes arenesid välja varajases ookeanis, kus hapnikku kas polnud või oli väga vähe. Avastatud bakterid hingavad nimelt vesiniksulfiidi.

Järgmises uurimuses näidati, et gigantism on Antarktika vetes harilik nähtus. Teadlased kogusid hiiglaslikke soomuselisi usse, hiidvähilisi, suuri meritähti ning taldrikusuuruseid mereämblikke. Novaator on sellest varem kirjutanud siin.

Järgmisel nädalal Hispaanias toimuval kokkusaamisel antakse teada ka järgmistest avastustest:

Esimest korda leiti Arktika jääkilbi alt rohkearvuline ja mitmekesine kammloomade kogukond.

Üllatav liigiline mitmekesisus paljudes süvavee-elupaikades, muuhulgas Filipiinidest lõunas asuvas Celebesi meres ning mitmetes sügavates kanjonites.

Vähemalt 85 senitundmata liiki zooplanktonit – väikesed triivivad ja ujuvad mereloomad, kellest toituvad paljud teised loomad.

Teadlaste hinnangul elab Maal vähemalt miljon liiki mereorganisme, kellest teada on vaid umbes neljandik.

Käesolev on projekti neljanda raportiga alates projekti algusest aastal 2000. Lõppraport valmib aastaks 2010. Projektist on Novaator ka varem kirjutanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing