Import kukkus, eksport kasvas

13. november 2008, 15:28

Tänavu esimese kolme kvartaliga langes
import mulluse sama ajaga võrreldes 8 protsenti, samas kui eksport kasvas 2,4
protsenti. Import on vähenenud ka enamikes Eesti ekspordi sihtmaades, mis aga ei
võta siiski meie ettevõtetelt võimalusi.

„Kuigi mitmetes Eesti suurimates eksportriikides on mõningates kaubagruppides import oluliselt kukkunud, ei tähenda see, et meie ettevõtetel ei oleks enam võimalusi,“ rääkis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusosakonna juhataja kohusetäitja Lauri Tammiste täna toimunud Äripäeva ekspordiseminaril. Tema sõnul on Eesti ettevõtete turuosa teistes riikides sageli suhteliselt väike ning hoolimata turu madalseisust võib õnnestuda ettevõtetel oma positsiooni võõrturgudel hoopis suurendada.

„Just vastuvoolu ujudes on Eesti ettevõtetel võimalik praegu oma eksporti kasvatada. Kuid seda suudavad vaid need ettevõtted, kellel on veel motivatsiooni pingutamiseks ning piisavalt vabu vahendeid,“ selgitas Tammiste.

Statistikaameti 2008. aasta kolme esimese kvartali andmetel on suurimat ekspordikasvu näidanud masina- ja aparaaditööstuse ning keemiatööstuse ettevõtted.

Eesti Masinatööstuse Liidu arendusdirektori Aleksei Hõbemägi sõnul on nende liidu liikmesettevõtete eksport kasvanud tänavu esimese poolaastaga koguni 12% võrreldes möödunud aasta sama ajaga. „Meie partnerid teistes riikides ei ole meid ära unustanud ning on Eesti masinaehitusettevõtete toodangust endiselt huvitatud,“ lausus Hõbemägi.

Selleks, et eksporditõus ka tulevikus jätkuks tuleb Eesti ettevõtetele Tammiste sõnul hakata rohkem tootma keerulisemaid ning kapitalimahukamaid tooteid ja teenuseid, mis ei ole nii hinnatundlikud. „Me oleme lisandväärtuse ahelas kuskil keskel. Vaja on rohkem investeerida tootearendusse,“ lisab ta.

Samas panustab Eestis teadus- ja arendustegevusse vaid käputäis ettevõtteid: 42 tuhandest vaid 357.

Lühidalt:

• Siiani on eksport kasvanud jõudsalt hoolimata impordi langusest.
• Ligi kolmveerand (72,5%) Eesti ekspordist läheb EL riikidesse, SRÜ riikidesse ja USAsse läheb veerand (vastavalt 11,5% ja 4,3%).
• Suurimad ekspordiriigid on Soome (18%), Rootsi (14%), Läti (10%) ja Venemaa (9%).
• Eesti eksport on võrdlemisi mitmekesine ning mitmekesisus on aastatega suurenenud.
• Enim eksporditakse masinaid ja seadmeid, metalle ja metalltooteid, mineraalseid tooteid, puitu ning puittooteid, transpordivahendeid ning mööblit.
• Teenustest eksporditakse enim: veo-, reisi-, äri- ja ehitusteenuseid.
• Ekspordimaht oli 2007. aastal 126 miljardit krooni, sh teenuste oma 50 miljardit krooni.

Allikas: Statistikaamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2008, 15:25
Otsi:

Ava täpsem otsing