Deutsche Bank Venemaa juht: Venemaal vesi ahjus

Kertu Ruus 14. november 2008, 19:07

Deutsche Bank Venemaa nõukogu esimees
Charles Ryan rääkis eile Washingtonis Wilsoni keskuses, et Venemaa majandusele
mõjuvad naftahinna langus ja finantskriis eriti rängalt ning riigil jätkub
vaevu reserve aukude lappimiseks.

"Ma ei usu, et Venemaad ootab päris majanduslangus, aga majandus tõmbub võimsalt kokku," sõnas Ryan. Erainvestorid tõmbavad Venemaalt raha välja ja kapitalivool peaks muutuma negatiivseks. Fikseeritud investeeringute kasv, mis oli veel 2007. aastal 22 protsendi tasemel, peaks langema tänavu 10 protsendile, ning see annab tugeva löögi ka tarbimisele.

Charles Ryan ennustas, et kui rubla devalveerumist korralikult ellu ei viida, siis võib Venemaal toimuda pangajooks ning inimesed kaotavad taas usalduse pankade ja rubla vastu. Ryani sõnul ongi Vene valitsuse otsus toetada kriisi ajal vaid üksikuid riigi omanduses olevaid panku tekitanud usalduskriisi erapankade suhtes. "Venemaa valitsusele ajas hirmu nahka mõte sellest, et baabuškad hakkavad oma raha Sberbankist välja viima," selgitas Ryan Vene valitsejate valikuid.

Ryani sõnul on suureks küsimuseks see, kas Venemaa reservidest piisab raskete aegade üle elamiseks. "Praegu on reservid enam-vähem sama suured kui välisvõlg," ütles pangajuht. "Ilmselt nendest piisab napilt." Ryan märkis, et kuna Venemaa riigieelarve tasakaaluks peab naftabarreli hind olema umbes 70 dollari juures ning praeguseks on hind langenud juba alla selle, siis läheb eelarve defitsiiti. Venemaa on tänaseks süstinud Ryani andmeil finantskriisis majandusse ligi 200 miljardit dollarit abiraha.

Kindlasti ei suuda Venemaa valitsus Ryani sõnul enam rahastada investeeringuid USAs ja Euroopas. "Venemaa otsustas mõned aastad tagasi võimsalt USAs ja Euroopas laieneda, selleks pole enam ressursse," ütles Ryan. Ka on Venemaale kulukas rubla kaitsmine, alles kolmapäeval nõrgenes rubla protsendi võrra. "Rahvas jälgib pingeliselt rubla-dollari vahetuskurssi," sõnas Ryan. "Ma ei usu, et see kassi saba raiumine tükikaupa oleks hea mõte."

Ryan ütles, et kindlasti kasutavad teatud inimesed praegust kriisi kui võimalust võimu haaramiseks või laiendamiseks ning pole teada, milliseid tingimusi surutakse peale näiteks oligarhidele, kes täna panga poole pöörduvad. "Tõelisteks kriisi ohvriteks on Venemaal väikeettevõtted, sest nemad ei saa mingit abi, neid ainult ahistatakse," ütles Ryan.

Äsja USAsse tagasi kolinud Charles Ryan elas 16 aastat Venemaal, kus ta oli Deutsche Banki Venemaa haru tegevjuht; teda peetakse USAs üheks tõsiseltvõetavamaks Venemaa majanduse eksperdiks. 1994. aastal asutas Ryan Moskvas sõltumatu investeerimispanga United Financial Group (UFG), millest sai üks Venemaa suurimaid investeerimisfirmasid. 2006. aastal ostis Deutsche Bank UFG ära ning Ryanist sai panga Venemaa operatsioonide juht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2008, 19:07
Otsi:

Ava täpsem otsing