Nigeeria internetipetised said kergeusklikult 400 000 dollarit

14. november 2008, 15:05

Ilmselt kõik on saanud Nigeeriast pärit
rämpskirju, kus palutakse abi hiigelpäranduse riigist väljatoimetamisel.

Vähesed on sellistele meilidele reageerinud, kuid ühel ameeriklannalt õnnestus selle skeemi taha peitunud kurjategijatel välja meelitada 400 000 dollarit (ligi 5 miljonit krooni). See petmisjuhtum arvatakse olevat omataoliste seas rekord, kirjutas The Guardian.

USAs Oregoni osariigis medõena töötav Janella Spears hakkas petturitele raha saatma 2005. aastal, pärast seda, kui ta oli saanud meili, milles tõotati mitme miljoni dollari suurust pärandust kaugelt sugulaselt.

Seejärel võtsid petturid Spearsiga korduvalt interneti teel ühendust, pakkudes märkimisväärset osalust 20,5 miljoni dollari suuruse rahasumma riigist väljatoimetamise eest.

„Uskusin, et see piirdub mõnesaja dollariga ja ma saan selle tagasi,“ ütles petta saanud naine ajakirjanikele.

Kuid summad aina kasvasid. Kahe aasta jooksul meelitasid petturid üle kandma ühekordseid summasid, mis küündisid kuni 14 000 dollarini. Lõpuks muutus asi naisel kinnisideeks ning ta kandis petturitele kokku üle üle 400 000 dollari. Selle raha saamiseks võttis ta oma maja peale laenu ning kulutas ära abikaasa poolt pensionipõlveks kogutud säästud.

Hoolimata sellest, et nii pangaametnikud, politsei kui ka FBI hoiatasid, et tegu on pettusega, jätkas naine raha saatmist. Isegi võltsitud e-kirjad Nigeeria presidendilt ja isegi George Bushilt ei suutnud naise silmi avada.

Naine püüdis uurida, miks kirjutab president mitteametlikult e-posti aadressilt. Vastuseks tuli, et presidendi arvutis on parajasti viirus.

Pettusskeem, mis on saanud Nigeeria kriminaalkoodeksi paragrahvi järgi koondnime 419 on üks levinumaid interneti pettusskeeme. Välja saadetakse miljoneid e-kirju, lootes, et keegi hakkab õnge.

Kuivõrd e-mailide saatmisega ei seostu eriti suuri kulutusi on säärane pettus ülimalt kasumlik.

California ülikooli teadlaste uuringu järgi tuli ühe toimiva kontakti saatmiseks saata 12,5 miljon e-kirja. Kuid suurte pettuste maht on miljardeid e-maile ning sellise pettusega on võimalik aastas teenida kuni kaks miljonit dollarit.

Kuigi enamasti jäävad ohvrid ilma väiksematest summadest ei ole Spearsi näide siiski ainulaadne.
Möödunud aastal tegeles Briti politsei samasuguse pettusskeemi lahendamisega, kus võltsitud tšekkide abil peteti välja miljon naela. Selle skeemi jäljed viisid välja Hollandisse ja Nigeeriasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing