Siim Sultson • 16. november 2008 kell 22:00

Talveks müümata elamispind tahab hooldust

"Pärast hindade korrigeerimist kliendid ikka käivad," tõdes Pindi Kinnisvara maakler Ivar Sinilaid Tallinna külje all laiuva Patika elurajooni kohta. Eramutest koosneval väiksemal alal on seitsmest objektist müüdud neli, kolm ootavad veel ostjaid.

Et maakütte kulu pole väga suur, peaks hooned üle talve ju kestma ilusti. Liiatigi pole elanike puudumisel vee-, prügiveokulu, elektritki läheb vaid küttesüsteemi käigushoidmiseks. Talvel, kui on rohkem lund, eks siis arendaja esindaja viskab ära, lootis ta.

IBE Estonia juhataja Ülle Küllori sõnul muret pole, sest maju talveks kätte ei jää, kuna müümata majadel on enamikus broneeringud peal. Pealegi on need köetud. Vist küll üks jääb talveks müümata, lisas ta pärast pisikest mõttepausi.

"Ma ei ole nii kindel, kas need ikka saavad talveks müüdud," jäi omakorda Patika elurajooni eramute osas mõtlikuks Sinilaid.

Pankrotis arendaja Nurme Kodu Viimsis asuvat Nurme põik 26 asuvaid ridaelamuid müüv 1Partner Kinnisvara maakler Angela Virak leidis kidakeelselt, et hoonete üle talve säilitamise asjus tasuks rääkida ehitajaga. Hoitakse ju küttesoe sees.

Viraki hoopis lahkemal seletusel tuleb müüjal talveks kättejäävat kinnisvara hoida korras. Lisaks tulevat aru saada, kas hind on turule vastav ja vajadusel ostjale vastu tulla või kaaluda, kas enam on huvi müüa.

Lööklausega "Hinnad all miljon krooni!" müüdava asunduse 22 korterist on müüdud kolm ja broneeritud neli. "Nurmel oleks ostjaid, kui nad saaksid oma senistest varadest lahti," osutas ta etteheitvalt kinnisvaraturu patiseisule ja pankade laenurangusele. Põhimure on ju finantsküsimus, kuid huvipuudust pole.

"Ilmselt tuleb Nurmel hinnamööndus," lisas ta siiski kuivalt. Pealegi, kes teab, mis kinnisvaraturg edasi teeb, kuid lähitulevikus midagi paremaks ei muutu, tunnistas ta lõpuks mõtlikult probleemi.

Grand Kinnisvara juht Marek Kerna suhtub aga maaklerite senisesse tegevusse üsna kriitiliselt: sõi ju buumiaegne tulemuspalk iseenesest väärikalt turult kliendiusalduse täielikult ära.

Samal ajal surub sunnib üldine majanduskriis panema aina enam kinnisvara müüki, mis omakorda surub hindu alla. Viimane aga langetab taas üldist elatustaset.

Tavainimesele, kellel kinnisvaramüük talveks ei õnnestu, soovitaski ta seda hoopis hoida enda käes kas või hambad ristis. Vastasel juhul lööks selle müükipanek niigi seisva kinnisvaraturu hinnad veelgi alla. Seega tuleks võtta elamispinnale pigem vaid kommunaalmakseid tasuv üüriline. Turule ei tasu tekitada kaupa juurde. Turu seisukohast tuleks ju müügisolevad kinnisvarad eest ära realiseerida, leidis ta.

Elamispinda aitaks hoida ka mõistlikum elamine, raha lugemine. Tuttuued liisinguautod tuleks asendada vanemate päriseks ostetutega. Loobuda tuleks iga hinna eest teistele näitamisest, et mul läheb hästi, kuigi tegelikult elatakse üle oma võimete.

Eduard Sepp, OÜ Esten ehitusekspert

Talvituva tühja, kuid valmis maja puhul on oluline säilitada sealne ühtlane soe temperatuur, aga ka ventilatsioon. Valmis maja kütmine säästab ka viimistlust, et näiteks parkett niiskusest üles ei punduks. Temperatuuri tuleks hoida vähemalt pluss kümne kraadi juures.

Kui hoones puudub ventilatsioon, tuleks jätta mõni aken praokile. Samas on see turvarisk.

Kui niiskete ja külmade ilmadega tõuseb hoones niiskus üle 70%, tuleks tubades tõsta temperatuuri juba üle kümne kraadi. Siis saab majast hallitusohtlikku niiskust vähemaks.

Siim Sultson

Talve-eelsel ja jahtuva majandusega kinnisvaraturul valitsev olukord meenutab nõukogude surmalaagrites kehtinud korda. Ahelikus tööle viidavad nõrkenud sunnitöölised võisid käia püssimeeste valve all vaid täpselt eeskõndija taga. Samm paremale või vasakule loeti põgenemiskatseks ja eksija lasti ettehoiatamata maha.

Niisamuti on kangestunud kinnisvaramüüjad, kes arusaadavalt ei soovi rääkida talveks kätte jääda ähvardavatest elamispindadest. Üks vale sõna või liigutus ja viimanegi ostja kaob.

Ühelt poolt räägitakse hinna korrektsioonist ja suisa tühistest hoolduskuludest. Samas tajutakse hästi, millist vähikäiku turg tegelikkuses teeb ja ega hoone tühjalt üle talve korralik säilitaminegi odav lõbu ole. Maaklerite kui suurimate kinnisvaraala asjatundjate jaoks on olukord lihtinimlikult ehk raskeim. Tõtt-öelda sikutab ju Nurme Kodu soodushinnaga müük ülejäänud kinnisvaraturgu veelgi enam alla.

Hetkel kuum