Moody's: Balti riikide valuutade devalveerimine ebatõenäoline

18. november 2008, 18:38

Moody´se vanemanalüütik Kenneth Orchard
peab Balti riikide valuutade devalveerimist ebatõenäoliseks, kuna keskpangad ja
valitsused teevad kõik selleks, et seda ära hoida, kirjutas Bloomberg.

Orchard ütles intervjuus, et Moody´s ei eelda kolme Balti riigi valuutade devalveerimist. Tema sõnul oleksid tagajärjed pikaajalises perspektiivis vaadatuna katastroofilised, sest Balti riikides on (eraisikutel ja ettevõtetel - toim.) tublisti välisvõlga.

„Majanduslikke põhjuseid devalveerimiseks on väga vähe,“ ütles Orchard, lisades, et keskpangad ja valitsused teevad kõik selleks, et vältida valuuta devalveerimist. Näiteks laenaksid nad raha välismaalt, kas Rahvusvaheliselt Valuutafondilt või Euroopa Keskpangalt.

Ülemaailmne finantskriis tõukas nii Eestis kui Lätis majanduslangust tagant, kuid langus algas juba varem, kui kasvav inflatsioon pidurdas tarbimist ja kinnisvaraturud kukkusid kokku. Eelmisel nädalal ütles Bank of Ameerika strateeg David Hauner, et endised NL vabariigid võivad tuleval aastal oma valuuta devalveerida.

Kolmandas kvartalis langes Läti majandus 4,2 protsenti, mis oli halvim kogu EL-is. Eesti SKP tõmbus kokku 3,3 protsenti. Leedu, mis on suurim kolmest Balti riigist, teatas kolmandas kvartalis 3,1-protsendisest majanduskasvust, kui aasta eest oli see samal perioodil 10,5 protsenti.

Orchardi hinnangul võib surve Balti riikide majandustele kiirendada valitsuste kava eurole üleminekuks, mis võib juhtuda kas 2011. või 2012. aastal.
Orchard ütles, et Moody´sel tuleb tõenäoliselt peagi Balti riikide reitinguid alandada, mis tähendab seda, et taolistele riikidele nagu Balti riigid saab anda reitingu „tugev investeerimisjärk“. Me näeme Orchardi sõnul tulevikus palju suuremat riigivõlga, aeglasemat majanduskasvu kui 5-6 protsent. „Keskpikas perspektiivis on Balti riikide väljavaade siiski positiivne,“ uskus ta.

Moody's muutis 7. novembril Eesti ja Leedu valitsuse krediidireitingu väljavaate stabiilselt negatiivseks ning alandas Läti reitingut. Agentuur põhjendas Läti reitingute langetamist tasemelt A2 tasemele A3 ülemaailmse likviidsuskriisi teravnemisega, millel on väga tugev negatiivne mõju Läti majandusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. November 2008, 19:02
Otsi:

Ava täpsem otsing