18. november 2008 kell 22:00

Karastusjoogihiid võib Eestile selja pöörata

"Pärast võimalike asukohavariantide kaalumist jõuti otsusele, et parim koht uue tehase jaoks oleks Läti, kuna see vastab kõige paremini meie nõuetele. Lõplikku otsust ei ole veel tehtud," teatas Coca-Cola Hellenic Eesti avalike suhete juht Annela Laaneots. Võimalikuks uue tehase asukohaks on välja valitud maa-ala Ropazi rajoonis, mis asub Riiast ligi nelikümmend kilomeetrit ida suunas. Maa-ala soetamine ja tehase rajamine otsustatakse järgneva 12 kuu jooksul.

Maailmakuulsate karastusjoogitoodete villija Euroopas arvas, et Baltimaade tootmise jaoks on parim variant investeerida uude tootmishoonesse ning Tallinna tehasest loobuda. Karastusjooke tootev ettevõte annab praegu tööd enam kui 250 inimesele. Seni kedagi koondatud või sundpuhkusele saadetud ei ole.

A. Le Coqi juhatuse esimees Tarmo Noop ütles, et tavaliselt toodetakse kõik Baltimaade turgudel müüdavad Coca-Cola joogid Eestis. "Kuid Eesti turg on kolmest riigist kõige väiksem ning seetõttu otsivad nad kulude optimeerimise võimalust," lisas ta.

Tallinna Farmaatsiatehase juht, kelle suuromanik Grindeks on plaaninud tootmise Riiga kolimist, sõnas, et eks iga investor läheb sinna, kus tal on lihtsam ja kergem.

"Kuigi see oleks kurb, kui jälle üks tööstus Eestist lahkuks," lisas ta.

Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Anne Mere sõnas, et nende suuromanikul on tütarettevõte Lätis juba olemas ning Lätti kolimist plaanis ei ole. "Ma ei näe kulude poolest kummalgi riigil eelist. Kui see on nende äri spetsiifikast tingitud otsus, siis tuleb otsida põhjust sealt," sõnas Mere.

Premia Tallinna Külmhoone juhatuse esimehe Kuldar Leisi hinnangul on loogiline, et Coca-Cola kavatseb Lätti uue tehase ehitada ja viia tootmine sinna üle. "Kui võtta Baltimaid ühtse turuna, on Läti kõige mõistlikum lahendus," leidis Leis, eriti kui tegemist on rahvusvahelise firmaga. Kui on üks tehas, siis on logistilises mõttes kõige optimaalsem paikneda Riia ümbruses. "Karastusjookide puhul on logistika kuludest kõige suurema osakaaluga," märkis Leis, kuid näiteks jäätist võib ka kaugemale vedada, kuna kaup on kallim.

Leisi arvates on iga juhtum isemoodi ja tegemist ei ole massilise, kokkulepitud lahkumisega Eestist.

Leisi sõnul ei saa riik tootjaid kinni hoida. "Suured firmad väga selle peale ei looda, nad läheksid nii ehk naa, sest nad vaatavad kaugele ette." Pigem võiksime Leisi hinnangul hoida tööstusi lahkumast, kui me tarbijana väärtustame kodumaist kaupa.

Saku Õlletehase finantsjuhi Inga Kuusiku sõnul ei plaani nad erinevalt Coca-Colast tehast Eestis sulgeda. Pigem näevad nad uute investeeringute võimalust.

"Pigem vastupidi," vastas Kuusik küsimusele, kas Saku suuromanik võib lähiajal tootmise Eestist ära viia.

"Nüüd on see aeg, kus peaks panustama tuleviku nimel. Tuleb valmistuda järgmiseks tõusuks, kuigi praegu on küll kehvem aeg," märkis finantsjuht.

Kuusik ütles, et selleks aastaks on planeeritud investeeringuid umbes 70 miljonit krooni ning seda ei kavatseta kärpida. Samuti ei vähendata investeeringuid järgmisel aastal.

Kuusik ütles, et nad püüavad kulusid optimeerida, kuid lisas, et nad ei tee seda investeeringute arvel.

Möödunud kuul teatas Tallinna Farmaatsiatehase suuromanik Grindeks, et kaalub, kas 1913. aastast Tallinnas tegutsenud tehas kinni panna ja tootmine Riiga viia.

"Kõik jäi raha taha kinni," ütles Farmaatsiatehase omanikfirma, Läti farmaatsiagrupi Grindeksi üks omanikke Kirovs Lipmans. Grindeksi hinnangul kulub neil Tallinna kesklinnast salvide tootmisüksuse kolimisel Lasnamäe tööstusparki 8 miljonit eurot, samas kuluks Lätis samasuguse tehase ehitamiseks kõigeks 2,5 miljonit eurot. "Summa on väike, kuna Riias on meil juba olemas tootmiskorpus. See tuleb ainult ära remontida," seletas Lipmans. Grindeksi suuromanik tunnistas, et ta ei taha Tallinnas tootmist lõpetada, sest suure ettevõtte mainele mõjub see halvasti. Farmaatsiatehas annab tööd 75 inimesele.

Autor: Virge Lahe

Hetkel kuum