Tõnis Oja • 18. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Nokial tulevad mustad jõulud

Juba teine kasumihoiatus viimase kolme kuu jooksul kukutas maailma suurima mobiiltelefonide tootja aktsia hinna alla 10 euro taseme ehk odavaimaks alates 2004. aasta septembrist. Selle aasta augustis teatas Nokia, et ei suuda saavutatud turuosa mobiiltelefonide turul hoida.

Nokia on ettevõte, kes teeb üsna täpseid prognoose järgmise kvartali ning aasta ootuste suhtes. Erinevalt näiteks Apple'ist, kelle prognoosid on reeglina konservatiivsed, mistõttu tulemused on reeglina nendest paremad, püüab Nokia juhtkond minu arvates olla võimalikult täpne.

Seepärast teeb Nokia mõne kasumihoiatuse pea igal aastal (mõni aasta tagasi andis ettevõte ka nn positiivse kasumihoiatuse, kus teatas, et tulemused tulevad oodatust paremad).

Iseenesest ei olnud seekordne kasumihoiatus väga suur üllatus. Kauplemispäeva lõpuks reageeris aktsia hind 3,6protsendilise kukkumisega (tavaliselt on Nokia aktsia kukkunud pärast kasumihoiatust kümmekond protsenti või isegi rohkem). Tõsi, enne hoiatuse saabumist oli Nokia aktsia hind 4,3 protsendiga plussis.

Mitmed Nokiat katnud analüütikud olid mobiiltelefonide turu kängumist ennustanud juba varem. Selle kohta, et viimastel nädalatel kulmineerunud finantskriis lööb varem või hiljem ka mobiiltelefonide tootjaid, on viimastel päevadel märke tulnud üha enam ja enam.

Maailma suurim mobiilsideoperaator Vodafone andis kasumihoiatuse möödunud nädala alguses, Ericssoni ja Sony ühisettevõte SonyEricsson on neid sel aastal juba kaks andnud.

Üllatav oli aga kasumihoiatuse aeg, märkis Soome majanduslehe Kauppalehti börsitoimetaja Antti Mustonen. Tavaliselt ei anna mobiiltelefonide tootjad neljanda kvartali kasumihoiatusi nii varakult. Pigem tulevad need detsembri alguses, mil pilt jõulumüügi tulemustest on juba mõnevõrra selgem.

Ka kasumihoiatuse sisu ei olnud väga ootamatu. On ju selge, et kümnetesse ja sadadesse ulatuvad koondamised ei jäta jälge jätmata tarbijate rahakottidesse. "Autosid enam ei osteta, telereid enam ei osteta, nüüd on järjekord jõudnud mobiiltelefonide turule," lausus uudisteagentuurile Bloomberg investeerimispanga Theodor Gilisse Bankiers analüütik Wing-Yen Choi, kes soovitab Nokia aktsiat osta.

Nokia finantsjuhi Rick Simonsoni sõnul läheb neil arenguriikides paremini ning arenenud riikides kehvemini. Ka investeerimispanga CSFB analüütik Kulbinger Garcha arvates ootavad ees rasked ajad neid mobiiltelefonide tootjaid, kelle müük sõltub rohkem Põhja-Ameerika ning Lääne-Euroopa turgudest. Nendeks firmadeks on Motorola ja Sony Ericsson, kirjutas Reuters.

Uudiseks oli aga Nokia prognoos järgmise aasta kohta, mil müüakse vähem telefone kui sel aastal. Kulbinger Garcha hinnangul kasvab järgmisel aastal ainsana nutitelefonide segment, mistõttu tema arvates läheb järgmisel aastal teistest paremini Apple'il ning Kanada nutitelefonide tootjal Research in Motion (RIM).

Nokia ise näeb, et müük on kõikide segmentide osas, kuid samas usuvad nad, et tulevad tööstusharu nõrkusest konkurentidega võrreldes edukamalt välja.

"Nokia usub, et neil on tänu kaubamärgile, suurepärasele logistikale ja madalatele tootmishindadele konkurentsieelis, mis võimaldab edukalt toime tulla 2009. aastal ees seisvate väljakutsetega," kinnitas ettevõtte tegevjuht Olli-Pekka Kallasvuo.

Nende väljakutsete oluliseks osaks on kulude kokkuhoid. Juba on ettevõte teatanud 600 töötaja koondamisest turundus- ja uuringutööde divisjonides.

Artikli autor omab Nokia aktsiaid

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt