19. november 2008 kell 22:00

Püüame musta maagia konsultandid eemal hoida

Minu erialaks on must maagia, tutvustas Moskvasse "konsulteerima" kutsutud professor Woland end Mihhail Bulgakovi legendaarses romaanis "Meister ja Margarita".

Eestis ses valdkonnas konsultatsiooniteenuse pakkumisest andmed puuduvad, kuid ligi 200 miljoni kroonise aastakäibega Eesti konsultatsiooniturg nõuab sellegipoolest senisest paremat eneseregulatsiooni.

Ettevõtlus- ja ärikonsultatsioonide turg on Eestis maksimaalselt avatud. Iga inimene võib end konsultandiks nimetada ning hakata pakkuma mis tahes teenuseid.

Täielik tegutsemisvabadus Eesti konsultatsiooniteenuste turul on toonud kaasa selle, et kliendid ei pruugi saada oodatud teenust ja konsultandi kutse võib devalveeruda.

Konsultant, kellel puudub ettevalmistus, kuid kes on kuulnud üht-teist kliendi rahulolust, püüab pakkuda seda, mida klient soovib.

See pole aga õige, sest tõeline konsultant peab lähtuma kliendi vajadusest, mitte aga soovist. Soov ja vajadus pole nõustamisteenuste korral alati üks ja sama. Konsultantide roll ettevõtete ja majanduskeskkonna arendamisel suureneb. Sellega kaasneb ka vastutuse kasv ettevõtte probleemide väljaselgitamisel. Konsultandi nõu võib olla ettevõttele elu ja surma küsimus.

Tundes muret klientidele pakutavate teenuste kvaliteedi üle, käivitas Eesti Konsultantide Assotsiatsioon 2007. aastal koostöös Kutsekoja ja EASiga konsultandi kutsestandardi väljatöötamise. Kutsestandard on kinnitatud ning konsultantide kutseoskuste arendamiseks algatati EASi ning ELi fondide kaasabil konsultantide arenguprogramm.

Kutsestandard ja kutseomistamise protsess pole teenusepakkujate omavaheline konkurentsivõitlus ega turu ülereguleerimine. Eesmärk on parandada konsultatsiooniteenuste kvaliteeti, suurendada klientide kindlustunnet ning tõsta ka konsultandi elukutse mainet. Toimiv eneseregulatsioon on omane küpsetele turgudele ning seda ka konsultatsiooniteenuste vallas.

Autor: Algis Perens

Hetkel kuum