Rootsi riigi riski hind on tõusnud

22. november 2008, 22:19

Investorite kulud, kes tahavad end
kindlustada Rootsi riigi võimaliku maksevõimetuse vastu, on märgatavalt
kasvanud.

Põhjuseks on nii Rootsi pankade viivitamine riigi abipaketiga liitumisel, Rootsi kõrvalejäämine euroalast ning Balti riikide süvenevad majandusprobleemid.

Viieaastase credit default swapi (CDS) riskipreemia on läinud aasta detsembri 20 punktilt hüpanud novembris enam kui 100 punkrile, kirjutas nädalavahetusel Rootsi majandusleht Dagens Industri. Üksi ühe nädalaga on vahe kärisenud 28 punkti võrra 107,5 punktile, mis on 67 punkti võrra kõrgem kui Soomel, kirjutas leht.

Credit default swapid ehk CDS'id on instrumendid, millega on võimalik end kindlustada võlgniku võimetuse vastu laen tagasi maksta, makstes selle eest CDS'i väljaandjale teatud preemia. Makstavate preemiate suurus viitab reeglina sellele, kui suureks peetakse maksevõimetuse riski - kui oht võlgniku maksevõimetuse osas suureneb, tuleb ka suuremat preemiat maksta.

Siiani on Rootsil olnud stabiilse ja maksevõimelise laenuvõtja maine. Kõikuma lõi see sügisel, kui Islandil tekkisid probleemid. Siis hakati üha enam rääkima Euroopa ühisraha eelistest – just euroalast kõrvale jäämine on üks tähtsamaid põhjusi, miks Rootsi ja Soome riskipreemiate vahel on nii suured käärid, tsiteerib leht turuosaliste arvamusi.

Viimasel nädalal kergitas riski hinda USA rahandusministri Henry Paulsoni teade, et USA muudab 700 mld dollarilise abipaketi rahade kasutamist ega osta üles pankade probleemseid varasid. Eriti järsu jõnksu tegi Rootsi riski hind neljapäeva ja reede vahel, kui Rootsi rahandusministri kohtumine Rootsi suurpankade juhtidega lõppes ilma selguseta, mis saab valitsuse abipaketist, ning Läti teatas, et on alustanud Rahvusvahelise Valuutafondiga kõnelusi võimaliku abi saamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing