Laar Saksamaal: ka kommunismi kuriteod tuleb mõista hukka

23. november 2008, 15:21

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart
Laar rõhutas Berliinis Saksa-Vene sügiskõneluste raames toimuval ajaloofoorumil
peetud ettekandes vajadust kommunismikuritegude hukkamõistmiseks.

„Peamiseks probleemiks ühtse arusaama kujunemisel ajaloost on asjaolu, et kui natsismi kuriteod on ühemõtteliselt hukka mõistetud, siis kommunismi kuritegudega pole seda seni tehtud,“ lausus Laar.

"Nii nagu natsismi kuritegusid ei saa aga õigustada võitlusega kommunismi vastu, ei saa kommunismi kuritegusid õigustada vajadusega võidelda natsismi vastu," ütles Laar, kelle sõnul õigustatakse Nõukogude Liidu poolt II Maailmasõjas korda saadetud kuritegusid „vajadusega võidelda natsismi vastu“.

Laar andis oma ettekandes ülevaate Molotov-Ribbentropi pakti ohvriks langenud rahvaste saatusest, tuletades meelde Nõukogude Liidu agressiooni Poola ning Soome vastu. Ka tutvustas ta natside ja kommunistide salatehingu ohvriks langenud rahvaste võitlust oma vabaduse eest.

Ta tõstis esile Prahas sel aastal vastu võetud deklaratsiooni, kus kutsutakse kommunismi kuritegusid hukka mõistma ning Euroopa Parlamendi otsuse asuda tähistama 23. augustit totalitaarsete režiimide mälestuspäevana.

Laari ettekanne tekitas diskussiooni, milles ka Vene ajaloolased soovitasid ette kujutada Saksamaad, kus oleks teostamata jäänud denatsifitseerimine ning kus võimu juures oleksid poliitikud, kes senini jätkaksid Hessi või Kaltenbrunneri ideede kuulutamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. November 2008, 16:33
Otsi:

Ava täpsem otsing