Vallavanem: finantsprognoosid on liiga optimistlikud

23. november 2008, 15:05

Loodetavasti mõtleb iga omavalitsusjuht
praegu kainelt ja rahulikult sellele, millised on hetke võimalused eelarve
koostamiseks, seades sihte lähtuvalt sellest ning vältides stressi, mis tekib
asjade pidevast ümbertegemisest, leiab Viimsi vallavanem Haldo
Oravas.

Järgneb Oravase arvamusartikkel.

Kohalikud omavalitsused saavad paljus olla eeskujuks, omalt poolt jälgib meid ka riik – et kuidas me asju lahendame. On selge, et 2009. aasta eelarve koostamine nõuab seekord eriti professionaalset lähenemist.

Edu ja stabiilsuse võtmeks on siin üksikisiku tulumaksu kui suurima tuluallika laekumise õige prognoosimine, mille eelduseks on seniste tegelike laekumiste regulaarne jälgimine ja analüüs, et negatiivsed trendid varakult tabada. Nii oma kui teiste valdade lõikes.

Kui riigi jaoks hakkas maksude laekumine näitama langust juba aastavahetusel, siis kohalikele omavalitsustele annavad muutused endast märku hiljem. Valla 2009. aasta eelarve tulude plaani koostamisel lähtusime juba alguses põhimõttest, et tänavustele laekumisele kasvu ei tule. Seda vaatamata väga heale laekumise tempole mullusega võrreldes. Esimesed languse märgid ilmnesid septembris, seos majanduse üldseisuga on otsene. Arvestasime, et langus hakkab omavalitsustele mõju avaldama pooleaastase „nihkega“.

Haldo Oravas Haldo Oravas

Rahandusministeerium pakub, et tulumaksu laekumine kohalikes omavalitsustes suureneb tuleval aastal käesolevaga võrreldes ca 7%. Tänavune oletatav laekumine on 11,3 miljardit krooni ja 2009. aastaks prognoositakse 12,1 miljardit. Samal ajal kasvab brutopalk Eesti Panga finantsprognoosides 5%, maksumaksjate arv väheneb ja töötus kasvab 7%ni. Kus on siin loogika? Tundub, et „kõrbemisele“ on määratud ka keskpanga prognoosid, töötuse protsent on juba tõusnud 6,2ni.

Täna koostavad kõik omavalitsused „täie auruga“ oma eelarveid. Tulumaksu laekumise prognoosid jäetakse konservatiivselt nulli kuni +5% vahemikku. Viimsis oleme seisukohal, et parim tulumaksu prognoosimise baas on 2007. aasta. Piltlikult tuleks 2008 „unustada“!

Ükskõik kui head laekumised tänavu ka kokkuvõttes ei oleks, tuleva aastaga seda taset ei ületa. Oma tulude plaanis oleme teinud viimase kuuga 30 miljoni kroonise kärpe, samas mahus vähendame kulusidki. Välistada ei saa lisakärpeid, millisteks puhkudeks seame variandid valmis.

Igal juhul ei käivita me investeeringuid enne, kui on olemas vajalik kindlus. Selleks koostame kuude lõikes kuluvajaduste prognoosid ja määratleme investeeringu võimaliku teostumise ja selle tasumise aja. Kuigi oleme aasta algusest konservatiivsed olnud, on korrektuurid siiski vajalikuks osutunud.

Vähendame nii tegevuskulusid kui investeeringuid, mida me ka algselt eelmise aasta suhtes ei suurendanud. Ja kui üldse rääkida palgatõusust, siis see saab toimuda üksnes omavahendite arvelt.

Jäävad hädapärased, prioriteetsed projektid

Lasterikka vallana läheb meil üle poole kulutustest haridusele. Kellelegi ei tuleks ju mõttesse hoida kokku uue koolihoone sisustamise ja rendi arvelt, kuhu tuleb ülivajalik algkool ja 120 kohaga lasteaed.

Olulised on Viimsi vallale ka teedeehitus ja veemajandusega seotud tegevused. Sisuliselt alustame Viimsi ühtse veepuhastusjaama ehitust kvaliteetse joogivee saamiseks. Raskem teema on dotatsioonide, erinevate toetuste ja kompensatsioonide hoidmine senises mahus, kindlasti tuleb üle vaadata kogu sotsiaalplokk.

Maamaksu me Viimsis tõsta ei kavatse, samuti ei ole plaanis lisada uusi kohalikke makse. Vallavalitsus oma kulutusi ei suurenda, pigem vastupidi.

Kaugem tulevik? Korrektuurid oleme teinud ka viie aasta eelarveprognoosis, kus tulude prognooside dünaamika kujuneb senisest tagasihoidlikumaks. Loomulikult kajastub see ka kavandatud kuludes.

Kurtmiseks pole aga põhjust, on ju sellises seisus kõik Eesti omavalitsused. Üritame korraldada valla rahaasjad nii, et kõik vältimatud ja esmatähtsad asjad tehtud saaksid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. December 2008, 12:28
Otsi:

Ava täpsem otsing