Kärt Blumberg • 23. november 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Jäätmekäitlejad hakkavad veelgi lisaraha nõudma

Oktoobri lõpust on taaskasutatavate materjalide hinnad Eestis kukkunud keskmiselt kaks kolmandikku. Poolteise kuu eest maksid jäätmekäitlejad tonni joogipudelite eest 4600 krooni ja kokkupressitud lainepapi eest 600 krooni. Praeguseks on need hinnad langenud 1500 ja 200 kroonile. Drastiliselt on langenud ka vanametalli väärtus: kevadel maksis tonn segametalli 3000 krooni, oktoobri lõpus 130 krooni.

"Hinnad langevad veel. Me ei tea, millal saabub põhi," kommenteeris Eesti suurima plastijäätmete käitleja ASi Plastitehas juht Kalevi Paluteder Aasiast alanud taaskasutatavate materjalide hinnalangust.

Tema sõnul eksivad jäätmetekitajad, kes peavad olukorda ajutiseks ning plaanivad materjali ladudesse koguda. "Praegu toimub laoressursside ülemaailmne jõuline vähendamine," lisas Paluteder.

"Praeguste hindade juures saame oma töö eest pärast transpordikulude mahaarvamist pluss-miinus null krooni," kirjeldas vanapaberit töötleva ASi Tallinna Sekto juhatuse liige Ain Lindre. Sekto realiseerib paberijäätmetest Räpina paberivabrikus vaid 1 protsendi. 80 protsenti läks varem Aasia riikidesse, kes on praeguseks suure osa tellimusi tühistanud.

Kui tavaliselt ostavad Aasia paberivabrikud vanapaberit kokku kuu-kaks enne jõule, siis tänavu on tehaste toormelaod täis.

"Me ei näe tunneli lõpus valgust lähema poole aasta jooksul," kordas Lindre brittide esindaja sõnu hiljutiselt Euroopa vanapaberikäitlejate liidu ERPA istungilt Brüsselis. Pessimistlikumate hinnangute järgi ei lahene olukord enne paari aastat.

Prügiettevõtte AS Cleanaway juhi Argo Luude sõnul pole palju variante, mida jäätmetega peale hakata. "Kogused on hoovi peal ja ootavad suu ammuli, et olukord läheks paremaks," ütles ta. Olukorra lahendamiseks on Cleanaway teavitanud kliente globaalsest jäätmehinna langusest. "Kui mingit positiivset nooti lähiajal ei tule, võib juhtuda, et kõik jäätmekäitlejad hakkavad raha küsima selle eest, et üldse materjali vastu võtavad," sõnas Luude. Sama kinnitasid Sekto ja Plastitehase juhid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt