Inimesed usuvad pigem vaime ja UFOsid kui jumalat

25. november 2008, 14:29

Inglismaal läbi viidud küsitluse põhjal
usub rohkem inimesi vaimude ja UFOde olemasolu kui jumalat.

Uurimuse viis aga läbi turundusfirma, mis on seotud Salatoimikute DVD väljaandmisega, ajalehes Daily Mail avaldatud artiklis polnud välja toodud ka uuringu läbiviimise detaile. Uuringute küsimuste esitusviis võib küsitluste tulemusi oluliselt mõjutada, samuti küsitluste läbiviimise kord, kirjutas LiveScience.

3000 küsitletud inimesest 58 protsenti uskus üleloomulikke olendeid või UFOsid, 54 protsenti aga uskus jumala olemasolusse. Üleloomulikesse nähtustesse uskusid pigem naised kui mehed, ka selgeltnägijaid külastasid pigem naised.

Tegelikult on usk üleloomulikesse olenditesse inimestesse sisse kodeeritud, et inimesed suudaks leppida seletamatute või arusaamatute nähtustega. Novaator on sellest varem kirjutanud ka artiklis Miks me usume vaime.

2006. aastal USA kolledžiõpilaste seas läbi viidud küsitlusest selgus, et 23 protsenti rebastest uskus paranormaalsetesse nähtustesse – alates astroloogiast ja lõpetades surnutega suhtlemisega. Huvitaval kombel oli see protsent viimase aasta tudengitel 31 ja lõpetajate hulgas 34.

Erinevaid ususüsteeme uurinud teadlaste sõnul on kalduvus uskuda inimesele sügavalt sisse juurdunud.

"Paranormaalsusesse uskumine tundub olevat olemas juba inimsoo algusest peale,” ütles Baylori ülikooli sotsioloog Christopher Bader. „Muutub vaid see, millesse usutakse. Praegu usuvad näiteks väga vähesed haldjaid ja päkapikke, kuid selle asemel on tulnud usk lendavatesse taldrikutesse ja rohelistesse mehikestesse.”

Religioon ja usk paranormaalsetesse nähtustesse ei ole üllataval kombel omavahel seotud. Mitmed uuringud tõestavad koguni vastupidist.

"Usk paranormaalsetesse nähtustesse on väga tugevalt negatiivselt seotud religioossete uskumustega,” ütles teine Baylori ülikooli teadlane Rod Stark. Teadlaste arvates on selle põhjuseks religioonide tauniv suhtumine paranormaalsetesse nähtustesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. December 2008, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing