Nordea analüütik: ekspordis olulist nihet toimunud pole

25. november 2008, 16:59

Olulist nihet ekspordis siiski toimunud
pole, kommenteeris Nordea panga analüütik Andi Binsol Eesti ekspordi ligi
25protsendilist kasvu septembris.

Ekspordi kasvu kiirenemine oli positiivne kaubandusbilansi paranemise seisukohalt, märkis ta. Binsoli sõnul on mõnevõrra taastunud eksport, mis kukkus eelmisel aastal ära suhete jahenemise tõttu Venemaaga.

"Eelkõige oli septembris baasiefekt tuntav mineraaltoodete osas, kus eksport kasvas ligi 2,7 korda möödunud aasta septembriga võrreldes," lisas analüütik.

Binsoli sõnul on ühe kuu muutuste baasil raske põhjapanevaid järeldusi teha, kuid positiivseks võiks lugeda ka kasvu metalltoodete ning mitmesuguste tööstustoodete segmenti, milles baasiefekti olla ei tohiks.

"Samas saabus globaalne kriis finantssektorisse septembris ning selle mõju reaalmajandusele eksportturgudel hakkas kajastuma alles alates oktoobrist-novembrist. Seega Eesti majanduskasvu osas pole ekspordisektorilt midagi head loota," lisas ta.

Kuna Eesti peamiste kaubanduspartnerite Soome ja Rootsi majanduskasv on aeglustumas, on Binsoli sõnul oodata väiksemat nõudlust Eesti kaupadele ja teenustele. "Samas ei ole ka sisetarbimise olulist paranemist ette näha, mistõttu jääb import nõrgaks ning mõningane kaubandusbilansi edasine paranemine leiab ilmselt aset," kinnitas ta.

Nordea pank ootab järgnevaks aastaks ekspordi kahanemist. Veelgi suurem on impordi kasvu vähenemine, mistõttu paraneb kaubandusbilanss ja ka jooksevkonto puudujääk. Nii käesoleval kui ka järgmisel aastal on netoekspordi panus majanduskasvu positiivne, teatas Nordea pank.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 16:59
Otsi:

Ava täpsem otsing