SEB: OECD-riikide majandus tagasi II maailmasõjas

25. november 2008, 16:28

Hoolimata agressiivsetest
turgutusmeetmetest tuleb maailma majanduslangus oodatust sügavam, OECD riigid
näitavad 2009. aastal nõrgimat tulemust pärast teist maailmasõda.

SEB Põhjamaade majandusülevaate kohaselt on finantskriisi teravaim faas maailmas ilmselt möödas, kuid olukord on jätkuvalt pingeline. Finantskriis avaldab nüüd väga tugevat mõju reaalmajandusele ja maailmamajanduse allakäik muutub üha sünkroonsemaks.

OECD riikide majanduste kogutoodang langeb 2009. aastal üle ühe protsendi, mis on nõrgim tulemus pärast teist maailmasõda.

Samaaegselt rakendatakse võimsaid globaalseid ning sünkroniseeritud majanduste turgutusmeetmeid. Intressimäärasid kärbitakse märkimisväärselt, kuna keskpankade riskistsenaariumites domineerivad üha enam majanduslangus, finantskriis ning deflatsioonimured. Lisaks kasutatakse laialdaselt languse pehmendamiseks eelarvepoliitikat. Turgutusmeetmed aitavad SEB teatel kaasa majandusolukorra kergele taastumisele 2010. aastal, kuid majandussurutise mõjud siiski kestavad.

Majandusarengutes domineerib järgmisel paaril aastal globaalse krediidituru konsolideerumine. Maailmamajandus kannatab karmistunud laenutingimuste, langevate varade hindade, vähenenud tarbimise ning väiksema riskivalmiduse all. USA majandus jõuab kaasaja ühte suurimasse langusperioodi. Uus, Barack Obama valitsus viib ellu suuri fiskaaltoetusmeetmeid, mis aitavad pehmendada majanduse allakäiguspiraali, kuid seavad valitsussektori finantsseisu suure surve alla, kirjutas SEB oma ülevaates.

Lääne-Euroopa majandused järgivad SEB teatel Ameerika trende. Suuremad majapidamiste säästud ning väliskaubanduse tasakaal suurendab Euroopa vastupidavust võrreldes USAga, kuid teisalt on kinnisvara paljudes Euroopa riikides vähemasti sama üle hinnatud kui USAs. Majanduse turgutusmeetmed saavad Euroopas olema samuti vähem agressiivsemad kui USAs. Euroopa Keskpank jätkab intressimäära alandamist, jõudes järgmiseks sügiseks ühele protsendile.

Maailmamajanduse prognooside tugeva alandamise tõttu on oluliselt halvemaks muutunud ka Baltimaade, sh Eesti väljavaated. Maailma suurimates majandusregioonides on majandus 2009. aastal languses – USAs -1,5%, eurotsoonis -1,3%, Jaapanis -1,0%.

Ka Eesti suurimates ekspordiriikides on oodata majanduslangust: Rootsis kahaneb majandus 1,4% ning Soomes 0,3%. Läti majanduskasvu prognoos 2009. aastaks on -5%, Leedus kahaneb majandus 2% ning Eestis 4%. Ka 2010. aastal jätkub Baltimaades majanduslangus: Eestis ning Lätis -1%, Leedus -2%. Inflatsioonimäärad alanevad märgatavalt kõigis Balti riikides, teatas SEB.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 18:17
Otsi:

Ava täpsem otsing