Rootsi keskpank: riskid on kasvanud, laenukahjumid Balti riikides kasvavad

26. november 2008, 11:50

Rootsi pankade finantspositsioon on
jätkuvalt tugev, kuid et ülemaailmne finantskriis on teravnenud ja selle mõjud
Rootsile järjest ilmsemad, on pankade likviidsusriskid kasvanud, kirjutab Rootsi
keskpank täna avaldatud finantsstabiilsuse aruandes.

„Hoolimata sellest, et Rootsi pankade kapitaliseeritus ja vastupanuvõime on hea, on Keskpanga ja teiste ametivõimude rakendatud abinõud täna eelduseks, et Rootsi finantssüsteemi stabiilsus oleks rahuldav. Finantsstabiilsuse tugevdamiseks on keskpank valmis tagama vajaliku likviidsuse,“ ütles panga juht Stefan Ingves pressiteate vahendusel.

Agentuur Dow Jones täheldab siin tooni muutust Rootsi keskpanga traditsioonilises hoiakus, et Rootsi finantssüsteemi stabiilsus on rahuldav. Värskes analüüsis on rohkem rõhku riskidel, mis võivad olukorda Rootsi pankade jaoks halvendada.

Üks selline risk on Rootsi majanduskonjunktuuri jätkuv langus, kui finantskriisi mõjud tõsisemalt reaalmajandust mõjutavad või pangad veelgi järsemalt laenuandmist koomale tõmbavad. Lisaks on märkimisväärne risk, et Balti riikide majanduskonjunktuuri langus tuleb pikaajaline ning et seal tegutsevate Rootsi pankade laenukahjumid tulevad oodatust suuremad, märgib keskpank.

Samas näitavad keskpanga nn stressitestid, et Rootsi pangad tulevad toime nii Rootsi kui Balti riikide laenuklientide maksevõime järsu halvenemisega, isegi kui see peaks toimuma üheaegselt.

Mõnevõrra on vähenenud Rootsi pankade kasumlikkus, märgib keskpank, kuid hindab selle jätkuvalt heaks. Laenukahjumid on ajaloolises perspektiivis madalad, ehkki needki on mõnevõrra kasvanud. Küll toob keskpank aga välja pankade likviidsusriski kasvamise, kuna eriti pikaajalise raha hankimine on järjest keerulisem ja raha kallim.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2008, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing