Teadlased: 21. sajandi katk on leitud

27. november 2008, 11:28

Rottide seljas elavad kirbud kannavad edasi
bakterit, mis võib inimesel põhjustada raske südamehaiguse. Esialgu piirdub
bakteri levik vaid rottidega, kuid peagi võib nakkus hakata levima ka inimeste
seas.

Ajakirjas Journal of Medical Microbiology ilmunud uurimuse kohaselt kannavad bakterit edasi Euroopas kõige arvukamalt levinud rotiliik – rändrotid, kirjutas Daily Telgraph.

1990. aastate algusest on leitud paarkümmend erinevat liiki Bartonella baktereid, mis võivad inimesel tekitada südame- või põrnahaigusi või kahjustada närvisüsteemi.

Suurenenud põrnaga naiselt, kes oli käinud Lõuna-Ameerikas reisil, leidsid Taiwani teadlased uue bakteriliigi – Bartonella rochlimae. Leid tekitas küsimuse: võib-olla on tegu uue haigustekitajaga.

Seejärel otsustasid Taiwani rahvusliku Chung Hsingi ülikooli teadlased professor Chao-Chin Changi juhtimisel uurida närilisi, kes elavad inimasustuse lähedal ning vaadelda, milliseid baktereid need loomad kannavad.

Närilistelt leiti erinevaid haigustekitajaid, näiteks Bartonella elizabethae, mis põhjustab endokardiiti ja B. grahamii, mis tekitab inimestel nägemisnärvi põletikku.

Bakterite levikutee osas ei ole teadlastel täit selgust, kuid arvatakse, et nakkust kannavad edasi kirbud.

Uuringu käigus vaadeldi 58 erinevat närilist – 53 rändrotti, kaht hiirt ja kolme kodurotti. Kuuel loomal esines Bartonella baktereid, neist viis olid rändrotid. Neljal rotil esines bakter Bartonella elizabethae, mis põhjustab südamehaigusi. Ühel kodurotil leidus Bartonella tribocorum.

Miljoneid ohvreid nõudnud katkuepideemiat põhjustasid 14. sajandil edasi närilised, kes kandsid edasi bakterit Yersinia pestis. Nende epideemiate ohvriks langes maailmas 75 miljonit inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing