EL: Balti riike ootab valuline kohanemine

28. november 2008, 12:51

Eestit, Lätit ja Leedut võib oodata
„pikk ja piinarikas“ majanduslangus, kuna Balti riikide valitsused ei suutnud
pidurdada ohjeldamatut laenude ja inflatsiooni kasvu, kirjutab Euroopa Komisjoni
raport.

„Järsu korrektsiooni riskid püsivad,“ seisab 10. oktoobri kuupäevaga dokumendis, mida agentuur Bloomberg oma tänases artiklis tsiteerib. „Naasmist senise kiire kasvu mudeli juurde, kus kasvu kannustas lihtne juurdepääs laenurahale, pole lähiajal ette näha.“

Raport, Recent Economic and Policy Developments in ERM II Member States, mis ei ole mõeldud laiemale avalikkusele, märgib, et Balti riikide valitsused ei ole oma poliitikaga suutnud adekvaatselt reageerida majanduses süvenenud disproportsioonidele ja nõrkustele. „Poliitika ei olnud selgelt suunatud sellele, et kiire kasvu perioodil pidurdada disproportsioonide teket ning vähendada kitsaskohti, mis võib muuta kohanemisprotsessi juhtimise raskemaks,“ tsiteerib Bloomberg.

Tegemist on raportiga, mis hindab valuutavahetuskursi mehhanismiga ERM2 liitunud riikide edusamme. Eesti ja Leedu ühinesid sellega aastal 2004 ning Läti aasta hiljem. ERM2 on stabiilsustest, kus valuuta peab enne eurole üleminekut vastu pidama vähemalt kaks aastat.

Läti ja Leedu riigieelarved olid defitsiidis ajal mil majandus kasvas enam kui 7,5% tempos. Eestil, mille eelarve oli buumi ajal ülejäägis, aidanuks ülekuuminemist vältida varasem kulude koomaletõmbamine, märgib raport.

Kõigi kolme valitsuse inflatsiooni ohjamise kavad lõppesid tulemusteta. Läti inflatsioon oli oktoobris 13,8% (kõrgeim mais 17,9%), Eestil 9,8% (kõrgeim juunis 11,4%) ja Leedul 10,5% (kõrgeim juunis 12,5%).

Euroopa Komisjoni raporti järgi on Balti riikide suurimaks väljakutseks konkurentsivõime taastamine ning palgakasvu aeglustumine produktiivsuse kasvuga lähedasemale tempole.

Balti riike ohustab ka välisraha kokkukuivamine, mis võib „negatiivselt mõjutada ERM2 sujuvat funktsioneerimist“.

Raport juhib tähelepanu riskile, et 80% Balti riikide pangandussüsteemist kuulub välismaalastele. „Investorid on järjest enam mures Rootsi pankade tegevuse pärast Balti riikides, mida on näha negatiivsest mõjust nende aktsiatele ja rahastamistingimustele,“ märgib raport. „Suur laenuandjate kontsentratsioon suurendab riski, et kui majandus või finantsolukord ühes riigis järsult halveneb, kisutakse kaasa ka teised Balti riigid. Nii on kõigi huvides mõistlik poliitika,“ tsiteerib Bloomberg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2008, 13:42
Otsi:

Ava täpsem otsing